09.12.2016 13:12

Japończycy znakują starsze osoby kodami QR

W japońskim mieście Iruma rodziny mogą zupełnie za darmo oznaczyć starsze osoby kodami QR zawierającymi informacje o ich personaliach i miejscu zamieszkania. Rozwiązanie nie śledzi położenia osoby, na którą zostało naklejone – to może się w przyszłości zmienić.

Japończycy znakują starsze osoby kodami QR
foto: materiały prasowe

Kod QR naklejany jest na paznokcie osoby w podeszłym wieku. Dzięki niemu możliwe jest szybkie zidentyfikowanie mieszkańca przez policję oraz ustalenie, z kim trzeba się w jego sprawie kontaktować.

Do akcji oznaczania wybierani są Japończycy, którzy cierpią na demencję. W starzejącym się szybko Kraju Kwitnącej Wiśni już ponad 30% mieszkańców ma więcej niż 60 lat. Duża część z nich ma problemy z pamięcią.

W 2015 roku zgłoszono w Japonii ponad 12 000 przypadków zaginięcia osoby z demencją. Większość osób udało się odszukać w przeciągu kilku dni, jednak do 450 dotarto dopiero po ich śmieci. 150 ludzi nie udało się odnaleźć do tej pory.

Dane umieszczone w kodzie QR mają pomóc zapewnić starszym osobom bezpieczeństwo – zaniki pamięci mogą uniemożliwiać udzielenie należytej pomocy na przykład jeśli zaniki pamięci nie pozwolą poinformować o zażywanych lekach.

Naklejka ma wielkość centymetra kwadratowego i jest wodoodporna. Może utrzymywać się na paznokciu przez 2 tygodnie, po tym czasie wymieniana jest na nową. Japończycy umieszczają ją na paznokciu palca u ręki i u nogi.

Noszenie na sobie gotowych do zeskanowania danych osobowych może wydawać się złym pomysłem – Japończycy uznali jednak, że jest to cena, którą warto zapłacić w zamian na zwiększenie bezpieczeństwa osób z zanikami pamięci.

Inny pomysł na zdalną opiekę nad starszymi osobami zademonstrowali Polacy. Laska MODECOM SafeStick ma wbudowany moduł telefoniczny oraz odbiornik GPS, co pozwala na zainicjowanie rozmowy bądź zdalne sprawdzenie położenia spacerującej osoby.

Co sądzicie o znakowaniu starszych osób kodami QR?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele