23.04.2018 12:01

Jezus ze Świebodzina dostarcza internet

Proboszcz doglądający figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata nie komentuje i zaprzecza doniesieniom, lecz dowody fotograficzne mówią co innego – w koronie Jezusa ze Świebodzina zostały umieszczone anteny dostarczające do okolic sygnał internetowy.

Jezus ze Świebodzina dostarcza internet
foto: Aw58, CC BY-SA 3.0

Polski Kościół nie stroni od przyjmowania pod strzechy – a właściwie nad nie – nowoczesnej technologi. Na wieżach kościołów często montowane są nadajniki sieci komórkowych.

Z praktycznego punktu widzenia ma to dużo sensu – w mniejszych miejscowościach budynki kościołów są zazwyczaj najwyższymi konstrukcjami, umieszczenie nadajników na ich szczycie daje więc największe możliwe pokrycie terenu.

Podobne zalety ma gigantyczny pomnik Jezusa ze Świebodzina – nic więc dziwnego, że znaleziono dla niego komercyjne zastosowanie. Oficjalnie proboszcz parafii wszystkiemu zaprzecza, dostawca internetu, do którego należą anteny, nie ma obiekcji przed dzieleniem się informacjami o funkcjonowaniu instalacji.

Jezus ze Świebodzina rozsyła sygnał internetowy

Jezus Chrystus Król Wszechświata zadebiutował jako nadajnik internetowy z inicjatywy proboszcza, który oficjalnie się tego wypiera. Dostawca internetu tłumaczy, że kapłan chciał mieć dostęp do sieci, żeby móc uruchomić system monitoringu na terenie parafii.

Sygnał nie jest jednak propagowany tylko w tym celu – z dostępu do internetu korzystają na zasadach komercyjnych także inni klienci. Kim są ani jak jest skonstruowana umowa umożliwiająca trzymanie nadajników na głowie Jezusa, dostawca nie chce już zdradzać. Zapewnia tylko, że wszystko jest jak najbardziej legalne.

Wykorzystanie Jezusa jako nadajnika budzi wśród okolicznych mieszkańców mieszane uczucia. Część z nich do sprawy podchodzi pragmatycznie i wskazuje, że pozwala to zapewne pokryć część kosztów utrzymania gigantycznej figury. Inni są oburzeni – albo faktem, że ktoś „kupczy głową Jezusa”, albo sugerowaniem, że do takiej sytuacji mogło dojść.

Polska inicjatywa wznosi na zupełnie nowy poziom pomysł Kościoła w Niemczech - tam wierni mogą korzystać z darmowego Wi-Fi podłączając się do hospotów nazwanych Godspotami.

Korzystalibyście z internetu od Jezusa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele