29.01.2018 15:14

Klocek Lego obchodził 60. urodziny [CIEKAWOSTKI]

28 stycznia 1958 roku opatentowano klasyczną formę klocka Lego. Dla firmy z duńskiego Billund to był początek podboju świata zabawek – oraz serc dzieci i dorosłych.

Klocek Lego obchodził 60. urodziny [CIEKAWOSTKI]
foto: FR170720 AP/AP/EAST NEWS

Klocki Lego to, obok lalki Barbie, z pewnością najsłynniejsza zabawka w historii kultury popularnej. Małe plastikowe ludziki i ich świat inspirują małych i dużych do zabawy już od sześciu dekad, choć w rzeczywistości ich historia jest jeszcze dłuższa.

Firma zabawkarska Olego Kirka Christiansena powstała w 1932 roku w Billund w Danii. Dwa lata później przyjęła nazwę Lego, co jest skrótem od duńskich słów „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. Początkowo jej zabawki były drewniane. Dopiero w 1947 roku zaczęto je wyrabiać z tworzywa sztucznego. Dwa lata później w ofercie Lego znalazły się klocki, które można było ze sobą łączyć. Swój klasyczny kształt zabawka zyskała ostatecznie 28 stycznia 1958 roku – wtedy to opatentowano podstawowy klocek Lego i sposób łączenia klocków.

Reszta jest historią. Pojawiły się Lego-ludziki, serie tematyczne, wreszcie serie licencyjne, z bohaterami słynnych filmów i kreskówek. Nie zmieniło się jedno – pasja, z jaką mali i duzi bawią się kultowymi klockami.

Z okazji 60. urodzin klocka Lego prezentujemy Wam zaskakujące ciekawostki na temat tej słynnej zabawki rodem z Danii. Sprawdźcie, jaki zestaw klocków był największy w historii, kiedy pojawiła się słynna żółta buźka Lego i czy można Was nazwać afolami.

Maciej Koprowicz
Tagi: Technologia LEGO