06.07.2018 13:38

Komisja Europejska urządziła internetowe głosowanie nad zmienianiem czasu

Do 16 sierpnia 2018 roku każdy obywatel UE może zagłosować w sondzie na temat zasadności zmieniania czasu na letni i zimowy – Komisja Europejska bada w ten sposób, czy nie zrezygnować z tego zwyczaju.

budziki
foto: materiały prasowe

Idea stojąca za zmianą czasu zdążyła się już troche zestarzeć. Pomysł przestawiania zegarka, żeby zyskać dodatkową godzinę światła rano lub wieczorem pochodzi jeszcze z czasów, gdy do oświetlania pomieszczeń używało się świec.

Poleganie na świetle słonecznym było zdecydowanie tańsze i bezpieczniejsze – świecie stanowiły jeden z głównych powodów wybuchania pożarów.

Wraz z postępem technologicznym i powszechną elektryfikacją ten argument przeszedł jednak do lamusa – co nie oznacza, że zmiana czasu nie przynosi nam korzyści.

Z raportu opublikowanego przez The Review of Economics and Statistics wynika na przykład, że dzięki dodatkowej godzinie światła przestępczość spada na wiosnę o 7% - w tym o 27% w czasie godziny dodatkowego dostępu do światła słonecznego. Dłuższe letnie dni mają zaś pozwalać na większą aktywność, co ma przekładać się na lepszy stan zdrowia.

Z drugiej strony, zmiana czasu wpływa obecnie na zwiększenie zużycia energii elektrycznej, a potencjalnie pozytywne efekty dłuższych letnich dni są negowane podczas zmiany w odwrotnym kierunku – statystyki pokazują, że zwiększa się wtedy liczba samobójstw oraz wzrasta ryzyko zawału serca.

Europejskie głosowanie nad zmienianiem czasu

Komisja Europejska zastanawia się więc nad zniesieniem zmiany czasy – zanim jednak to zrobi, chce poznać opinię Europejczyków.

Ankieta została przygotowana w każdym z unijnych języków i sądząc po tym, że serwer jest zazwyczaj niedostępny – wzięcie w niej udziału cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podobne głosowanie zostało przeprowadzone w 2014 roku – wtedy większość osób oddających swój głos opowiedziała się za utrzymaniem zmieniania czasu.

Czy powinno się zmieniać czas?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele