10.12.2019 11:08

Kompostownik zamiast trumny. Nowy sposób pochówku zalegalizowany w USA

Od maja 2020 roku w stanie Waszyngton będzie można wybierać pośród trzech opcji pochówku: tradycyjnej trumny, kremacji oraz zamiany całego ciała na kompost.

kompostownik na ciało
foto: materiały prasowe Olson Kundig

Śmierć bywa tematem bardzo drażliwym. Ludzie boją się końca życia, a gdy już przyjdzie czas pożegnanie się z nim, mają nadzieję na przedłużenie swojej egzystencji dzięki pamięci bliskich.

Ludzie to jedyny gatunek na świecie, który chowa swoich zmarłych. Ta tradycja ma tysiące lat. Przez ten czas wymyślono dwa rodzaje pożegnań: złożenie ciała w trumnie bądź jego kremacja. Teraz, gdy rozwój technologii i troska o środowisko na to pozwalają, pojawiają się nowe kontrowersyjne pomysły.

pogrzeb
pogrzeb
Przeczytaj także Irlandczyk strollował rodzinę na swoim pogrzebie. Śmiali się przez łzy [WIDEO]

Jednym z nich jest przekształcenie ludzkiego ciała w kompost. Prace nad odpowiednią technologią trwają od wielu lat, a dobór odpowiednich procesów dekompozycji zostało przetestowane na sześciu nieboszczykach, którzy postanowili oddać się w ręce nauki.

W USA zalegalizowano nowy sposób pochówku. Ciało zmieniane jest w kompost

Proces rozkładania ludzkiego ciała trwa według Recompose 30 dni. Przedsiębiorstwo zamierza otworzyć pierwszy w Waszyngtonie ośrodek pozwalający bliskim powierzyć ciało zmarłego, a po miesiącu odebrać ziemię, która powstała po jego przetworzeniu.

Recompose przekonuje, że obecne sposoby pochówku szkodzą środowisku i przykładają się do globalnego ocieplenia. Wytworzenie i przetransportowanie trumny generuje poważny ślad węglowy, a kremacja emituje do atmosfery gazy cieplarniane.

Przetworzenie ludzkiego ciała naturalnymi procesami na żyzną glebę ma być aktem zdecydowanie bardziej przyjaznym ekosystemowi. Potrzeba do tego 8 razy mniej energii niż do kremacji, a do atmosfery trafia tona dwutlenku węgla mniej, niż stałoby się to w przypadku tradycyjnego pochówku.

Osoby, które wybiorą kompostowanie jako sposób pochówku, mogą także mieć pewność, że wezmą udział odwiecznym cyklu życia i śmierci i przyczynią się do rozrostu roślinności.

Przetworzenie jednego ciała ma owocować otrzymaniem 0,7 metra sześciennego gleby.

Zobacz także: Sarco, wielorazowa kapsuła do samobójstw, zadebiutowała na targach funeralnych

Który sposób pochówku wybralibyście dla siebie?

Tagi: Duperele