14.01.2019 11:37

Lekarze uratowali życie szpitalnego pacjenta podając mu 15 piw

Piwo ratuje życie – 48-letni Wietnamczyk przeżył, gdyż zajmujący się nim lekarze napoili go 15 piwami. Mężczyzna trafił do szpitala po zatruciu się alkoholem metylowym.

Lekarze uratowali życie szpitalnego pacjenta podając mu 15 piw
foto: materiały prasowe

Stosowany w przemyśle alkohol metylowy to silna trucizna – po smaku ciężko go jednak odróżnić od znanego i cenionego alkoholu etylowego, obecnego w każdym legalnym napoju wyskokowym. Wypadki chodzą więc po ludziach kupujących swoje zapasy z niepewnych źródeł.

Tak smakuje kobieta. Polacy stworzyli pierwsze na świecie piwo z bakteriami z waginy
Tak smakuje kobieta. Polacy stworzyli pierwsze na świecie piwo z bakteriami z waginy
Przeczytaj także Tak smakuje kobieta. Polacy stworzyli pierwsze na świecie piwo z bakteriami z waginy

Przez spożywanie alkoholu metylowego można stracić wzrok, a nawet życie. Blisko tej drugiej ewentualności był pacjent, który trafił nieprzytomny do jednego z wietnamskich szpitali. Jak podaje placówka, stężenie metanolu w organizmie pacjenta przekroczyło dopuszczalne, bezpieczne dawki 1119 razy. Jego stan określono jako ciężki - mężczyznę naprawdę niewiele dzieliło od śmierci.

Lekarz natychmiast po rozpoznaniu przystąpili do działań, które uratowały mężczyźnie życie – podali mu od razu 3 piwa, a następne 12 pacjent otrzymywał regularnie w godzinnych odstępach.

Piwo uratowało życie mężczyzny zatrutego alkoholem metylowym

Lekarze, którzy uratowali życie pacjenta piwem, wytłumaczyli dlaczego zdecydowali się na taką kurację.

LG HomeBrew
LG HomeBrew
Przeczytaj także LG stworzyło ekspres do piwa, warzący trunek za jednym naciśnięciem guzika

Według nich, alkohol etylowy jest rozkładany przez wątrobę w pierwszej kolejności. Podając pacjentowi piwo lekarze zajęli więc ten organ bezpieczną pracą, wstrzymując jednocześnie przetwarzanie metanolu.

Dało im to czas na usunięcie alkoholu metylowego z organizmu pacjenta – procedura trwała wiele godzin, dlatego potrzebne były dodatkowe dawki ratującego życie piwa.

Dyrektor szpitala podkreślił, że jego zdaniem zabieg nie był czymś nadzwyczajnym – przyjrzy się jednak, czy jest ona „zgodna z ogólną praktyką medyczną”.

Naukowcy już wcześniej udowodnili, że piwo jest lepszym środkiem przeciwbólowym niż paracetamol.

Co sądzicie o takiej kuracji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele