11.01.2019 13:01

Ludzie po 65. roku życia udostępniają "fake newsy" 7 razy częściej, niż młodzi ludzie

Do takich wniosków doszli badacze z Science Advances, którzy 9 stycznia 2019 roku opublikowali wyniki swojego reasearchu dotyczącego "fake newsów" na Facebooku.

Ludzie po 65. roku życia udostępniają "fake newsy" 7 razy częściej, niż młodzi ludzie
foto: shutterstock.com

Okazuje się, że rzekomy wpływ "fake newsów" na kampanię prezydencką w USA z 2016 roku był znikomy we wszystkich kategoriach wiekowych oprócz jednej - tej powyżej 65. roku życia. W badaniach przeprowadzonych przez Science Advances, osoby starsze średnio 7 razy częściej udostępniały nieprawdziwe informacje na swoich kontach na Facebooku, niż osoby z najmłodszej badanej kategorii wiekowej (czyli 18-25). 

Najwięcej "fake newsów" publikowały osoby identyfikujące się jako niezależne politycznie, tuż za nimi byli republikanie wspierający Donalda Trumpa. Jednak przeglądając wyniki badań widzimy, że nieważna była płeć, kolor skóry, przekonania polityczne i religijne - i tak osoby powyżej 65 roku stanowiły znaczącą większość w każdej kategorii, niezależnie przez jaki pryzmat patrzymy na wyniki. Jak napisali naukowcy Andrew Guess, Jonathan Nagler i Joshua Tucker:

"

Żadna inna grupa demograficzna nie charakteryzowała się tak częstym udostępnianiem "fake newsów", co zdecydowanie ułatwiło nam badania. "

Fake newsy są udostępniane głównie przez osoby starsze

Badania skupiały się na sprawdzaniu historii profilów na Facebooku, zamiast proszeniu uczestników o "samo-diagnozę". Dzięki użyciu ankietowania z portalu YouGov, na którym respondenci zgadzali się na wgląd do tablicy i udostępnionych przez nich linków do zewnętrznych portali, badacze mogli skutecznie sprawdzić, co tak naprawdę użytkownicy "wrzucali na fejsa". 

Linki do zewnętrznych stron zostały następnie zestawione z listą fakenewsowych portali, którą opublikował serwis BuzzFeed News. Autorzy nie brali pod uwagę linków do stronniczych i hiperstronniczych stron, takich jak Breitbart News i skupili się na stronach specjalnie produkujących fałszywe informacje. W rezultacie powstała lista kilkudziesięciu portali, takich jak abcnews.com.co, The Denver Guardian, czy Ending The Fed, które pisały o tym, że np. Papież Franciszek poparł Donalda Trumpa, Hillary Clinton sprzedawała broń ISIS, a w japońskiej restauracji sprzedawano ludzkie mięso. 

Dlaczego osoby powyżej 65. roku życia udostępniają fake newsy?

Okazuje się, że około 90% ankietowanych nie udostępniło na swojej tablicy żadnego "fake newsa" i tylko 8,5% udostępniło więcej, niż 1 fałszywy artykuł, co jest dość niezłym wynikiem i pokazuje, że umiejętność odróżniania prawdy od kłamstw stoi na dość wysokim poziomie. Jednak ponad 11% badanych osób z kategorii wiekowej powyżej 65. roku życia udostępniło na swojej tablicy kłamstwa. Badacze jako główny powód podali ich "nieumiejętność korzystania z mediów społecznościowych, która powoduje, że nie wiedzą komu mogą mogą ufać, a komu nie". 

Badacze stwierdzili jednak, że na razie brakuje danych, aby jednoznacznie wskazać powód takiego stanu rzeczy. Kto wie, może niedługo takie badania przeprowadzi ktoś w Polsce?

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele