01.08.2016 13:13

Luka pozwala na aktualizację Windows 10 za darmo?

Ogólnie rzecz biorąc z dniem 29 lipca 2016 roku wycofano możliwość darmowej aktualizacji systemu Windows do „dziesiątki”. Jest jednak jedno „ale”.

Luka pozwala na aktualizację Windows 10 za darmo?
foto: screenshot z microsoft.com

Można mówić o pewnego rodzaju furtce, którą Microsoft zostawił tak naprawdę wszystkim użytkownikom. W rzeczywistości samo rozwiązanie przeznaczone jest wyłącznie dla osób, korzystających z tzw. assistive technologies, stworzonych z myślą o niepełnosprawnych. O ile dla reszty możliwość darmowej aktualizacji wygasła, o tyle tego rodzaju użytkownicy wciąż mogą z niej skorzystać. Przynajmniej tak to wygląda oficjalnie.

A w rzeczywistości każdy może zaktualizować Windowsa, bo podczas tego procesu Microsoft nie weryfikuje w jakikolwiek sposób, czy użytkownik istotnie należy do grona uprawnionych. Zatem jeśli nie zdążyliście z przeprowadzeniem aktualizacji, wciąż macie na to czas.

Niektórzy internauci sugerowali także alternatywne rozwiązanie, polegające na niczym innym, jak na manipulowaniu kalendarzem. Podobno po przestawieniu daty w kalendarzu na np. 27 lipca 2016 roku i zrestartowaniu, możliwe było przeprowadzenie darmowej aktualizacji.

Nie brakowało także głosów osób stanowczo odradzających skorzystania z oferty Microsoftu. Argumentem przeciw były agresywne reklamy polecające wykonanie aktualizacji systemu, a także działania inwigilacyjne. Zdaniem pozostałych, Windows 10 jest stabilniejszy i wydajniejszy, a ponadto oferuje tradycyjny pasek Startu.

Po 29 lipca 2016 roku aktualizacja do Windows 10 to niemały wydatek. Wersja Home to koszt około 500 zł. W zamian otrzymujemy opiekę techniczną i aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa aż do 2023 roku, zapewniając ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i wyłudzaniem informacji.

Sam producent jest zdania, że ich najnowszy system to najlepszy jaki dotąd powstał. Został zaprojektowany z myślą o tym, by zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Do tego oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, dopasowuje się do użytkownika, służąc tym samym jako osobisty asystent.

Ponadto Windows ma za zadanie optymalizować działanie aplikacji pod kątem użycia i urządzenia. Funkcje ekranowe dostosowują się, ułatwiają nawigację i płynnie adaptują rozmiar okien do dużych i małych ekranów. Można się zatem przełączyć między trybami pulpitu i tabletu w dowolnym momencie.

Macie zamiar skorzystać z furtki?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele