20.04.2018 11:19

Ministerstwo Finansów odpuszcza podatki za kryptowaluty – ale tylko niektórym

Nie dasz rady odprowadzić podatku PCC za transakcje kryptowalutowe? Ministerstwo Finansów nie będzie robiło z tego problemu i zapowiada traktowanie podatników po ludzku. Nie wobec wszystkich będzie jednak pobłażliwa – mali inwestorzy od podatku się nie wywiną.

Bitcoin
foto: materiały prasowe

Ministerstwo Finansów opublikowała oficjalną interpretację prawa podatkowego dotyczącego rozliczania się z zysków osiąganych dzięki kryptowalutom – resort stwierdził, że kierując się litera prawa należy od każdej transakcji odprowadzać Podatek od Czynności Cywilnoprawnych w wysokości 1% oraz składać w urzędzie skarbowym liczący kilka stron papierowy formularz.

Na posiadaczy kryptowalut, szczególnie handlarzy, padł blady strach – wystarczyło, że zrobili 100 transakcji, i ich zobowiązania wobec fiskusa wynosiły w tej interpretacji 100% ich kapitału. Osoby, które handlowały kryptowalutami i zarabiały na wahaniach kursach mogły stracić znacznie więcej – okazało się, że były przypadki kilkuset transakcji zawieranych dziennie.

Nastroje wśród właścicieli kryptowalut były tak podminowane, że zapowiedziano nawet wyjście na ulice i zorganizować w protest przed Ministerstwem Finansów. W międyczasie resort posłuchał głosu rozsądku i zapowiedział, że obowiązek składania PCC co prawda jest, ale trzeba się do niego stosować tylko wtedy, gdy jest to do podatnika dogodne.

Zobacz także: Ile dostanę zwrotu podatku?

Ministerstwo Finansów nie będzie ścigać za brak PPC od kryptowalut

Resort zwraca uwagę, że podatnicy nie będą fizycznie w stanie składać kilkuset PCC dziennie. Nie można także wymagać od posiadaczy kryptowalut składania takich deklaracji, jeśli nie wiedzą z kim została zawarta transakcja.

Ministerstwo Finansów powołuje się na przepisy mówiące o konieczności zapewnienia dogodności płacenia podatku i zapowiada, że przyglądając się zeznaniom właścicieli kryptowalut będzie podchodzić do spraw bardziej liberalnie, niż surowo. Nie znaczy to jednak, że właścicielom kryptowalut się upiecze – resort zapowiedział, że niedogodność i niemożliwość składania PCC trzeba będzie udowodnić.

Ministerstwo zapewniło, że pracuje nad odpowiednimi regulacjami, które pozwolą w odpowiedni sposób opodatkować kryptowaluty w przyszłości – obecnie obowiązujące prawo po prostu się do tego nie nadaje.

Macie jakąś kryptowalutę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele