20.07.2016 10:36

Naukowcy stworzyli pamięć z pojedynczych atomów

Naukowcom z Holandii udało się dokonać rzeczy niezwykłej. Zbudowali – atom po atomie – pamięć tak pojemną, że układ o wielkości znaczka pocztowego mógłby przechować tekst wszystkich książek napisanych kiedykolwiek przez ludzkość.

Naukowcy stworzyli pamięć z pojedynczych atomów
foto: kadr z wideo

Uzyskana pojemność jest 500 razy większa niż uzyskiwana w najlepszych dyskach twardych. Technologii na razie daleko jeszcze do komercyjnego zastosowania.

Pracownikom Uniwersytetu Technicznego w Delft udało się wykorzystać do przechowywania informacji pojedyncze atomy. Egzemplarz pokazowy potrafi przechować 1 kB informacji, co oznacza kontrolowane rozmieszczenie ponad 8000 cząstek. To najbardziej skomplikowana konstrukcja składająca budowana z pojedynczych atomów, jaką stworzono.

Naukowcy wykorzystali fakt, że cząstki chloru umieszczone na podłożu z miedzi tworzą przewidywalną, symetryczną siatkę o wzorze kwadratu. Dzięki temu możliwe było odpowiednie aranżowanie atomów w wydzielonych blokach danych – w zależności od położenia cząstki (możliwe są dwie aranżacje), wartość danej komórki wynosiła 1 lub 0.

Sposób zapisu przypomina wyglądem znane kody QR:

foto: Uniwersytet Techniczny w Delft

Na obrazku widać uwiecznionych atom po atomie fragment przemówienia Richarda Feynmana – wybitnego fizyka i noblisty – który roztaczał wizję wykorzystania pojedynczych atomów jako nośników informacji.

Każda z cząstek umieszczona została na swoim miejscu za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego – był to żmudny i pracochłonny proces.

Utrzymanie atomów na ich miejscach wymaga jednak umieszczenia ich w ściśle określonych, trudnych do uzyskania poza laboratoriami warunkach:

"

W obecnej formie pamięć może działać tylko w stanie wysokiej próżni i w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Praktyczne wykorzystanie przechowywania danych za pomocą atomów jest więc jeszcze odległe, ale dzięki naszemu osiągnięciu znaleźliśmy się o krok bliżej. "

Jak szybko skończyłoby się Wam miejsce na pliki na takim znaczku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele