27.07.2018 14:04

Nawet 8 lat więzienia za cofnięcie licznika

Na to zgody już nie ma – dwóch mężczyzn, którzy cofnęli licznik w samochodzie i sprzedali go dzięki temu w wyższej cenie, zostało zatrzymanych przez policję. Grozi im nawet 8 lat więzienia.

Nawet 8 lat więzienia za cofnięcie licznika
foto: materiały prasowe

Zaniżanie przebiegu sprzedawanych przez handlarzy samochodów było w Polsce tajemnicą poliszynela – to nie przypadek, że znaczna część używanych samochodów oferowana była z licznikiem wskazującym około 160 000 km. Dla znawców branży był to sygnał, że faktyczny przebieg został obniżony.

Handlarze usprawiedliwiali taki proceder zapotrzebowanie rynku – nie tylko podanie prawdziwego, wynoszącego powyżej 200 000 km przebiegu znacznie obniżało cenę, lecz także często odstraszało wszystkich chętnych, którzy postrzegali auto za za bardzo sfatygowane i zużyte.

Za oszustów cofających liczniki postanowiła wziąć się w końcu policja – do stawiania zarzutów wykorzystywany jest zapis o nakłanianiu do niekorzystnego rozporządzania mieniem:

"

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. "

Cofnięcie licznika traktowane jest więc w świetle prawa jako oszustwo – sprzedający odnosi na tym korzyść majątkową, a kupujący traci.

Nawet 8 lat więzienia za cofnięcie licznika w sprzedawanym samochodzie

Przekonało się o tym dwóch mężczyzna z Krakowa – mechanik i właściciel auta – którzy postanowili cofnąć wskazania licznika, żeby sprzedać po wyższej cenie Volkswagena Polo. Klientem był klient serwisu, który miał mechanika zaufanie.

Przebieg samochodu obniżono o ponad 100 000 kilometrów – nowy właściciel zaczął podejrzewać oszustwo, gdy jego świeżo kupiony samochód zaczął wykazywać się znacznie większą niż można się było spodziewać awaryjnością.

Po przeanalizowaniu dokumentów kierowca zorientował się, że licznik samochodu wskazywał kiedyś znacznie wyższą wartość. O sprawie zawiadomił policję, która po zebraniu dowodów postawiła dwójce mężczyzn zarzuty.

Czy cofanie licznika powinno być karalne?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele