26.05.2017 11:32

Nie da się uruchomić Wi-Fi w Pendolino, bo pociągi są w remoncie

Uruchomienie Wi-Fi w pociągach Pendolino to dla PKP priorytet – tak przynajmniej deklaruje przewoźnik. Obietnicy nie daje się jednak zrealizować, i to z powodu, którego nikt się nie spodziewał – działających składów jest za mało.

Nie da się uruchomić Wi-Fi w Pendolino, bo pociągi są w remoncie
foto: Jjajjo, CC BY-SA 3.0

Sprawa udostępnienia pasażerom możliwości korzystania z internetu w składach Pendolino wraca regularnie co kilka miesięcy. PKP nie wpisało wymogu zainstalowania sieci W-Fi w pierwotnym przetargu na superszybkie pociągi, w związku z czym należy wynegocjować i złożyć zamówienie na instalację tego systemu w jeżdżących już po Polsce składach.

Takimi słowami spółka odpowiedziała na zapytanie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o opóźnienia w realizacji projektu:

"

W zakresie czasu wprowadzania systemu Wi-Fi, Spółka „PKP Intercity” S. A. podjęła działania zmierzające do optymalizacji czasu jego realizacji w możliwie najkrótszym terminie, który zostanie określony po zakończeniu prac technicznych związanych z przygotowaniem stosownej dokumentacji technicznej. "

Nie jest to zadanie proste – przedstawiciele PKP przekonują, że rozmowy na ten temat prowadzone z Alstomem są ciężkie (producent może stawiać wygórowane żądania finansowe – tylko on może wykonać taką usługę), a na dodatek w grę wchodzą także inne czynniki.

O tych też jest mowa w zaprezentowanym oświadczeniu:

"

Należy również dodać, że Spółka „PKP Intercity” boryka się z problemem ograniczonej dostępności taboru typu ED250 „Pendolino”, tym samym potencjalnych problemów operacyjnych związanych z koniecznością wyłączenia z obiegu składu na czas instalacji usługi Wi-Fi. Na tę chwilę 2 składy są wyłączone w związku z kolizjami, natomiast trzeci skład przechodzi testy homologacyjne na terenie Niemiec. "

Mała liczba funkcjonujących Pendolino obsługujących trasy sprawia, że przewoźnik nie może sobie pozwolić na wycofanie któregoś z nich na czas potrzebny do zainstalowania systemów Wi-Fi. W rezultacie pasażerowie prestiżowych połączeń na dostęp do internetu podczas podróży będą musieli jeszcze długo poczekać – niewykluczone, że sieć bezprzewodowa pojawi się w szybkich składach dopiero w 2018 roku.

Do tego czasu pasażerowie zdani są na własny mobilny dostęp do internetu – powinno zainteresować ich badanie przeprowadzone przez UKE, które pokazuje zasięg na poszczególnych trasach.

Korzystacie z Wi-Fi podczas podróży?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Duperele