29.11.2018 14:24

Niewidomy mężczyzna pozwał amerykańską stronę Playboy, bo nie mógł jej przeglądać

Plotkarski serwis TMZ wszedł w posiadanie dokumentów sądowych, z których wynika, że niewidomy mężczyzna o nazwisku Donald Nixon pozwał stronę Playboy.com.

Playboy logo
foto: shutterstock.com

Nixon wystosował wobec portalu Playboy.com proces zbiorowy, w którym stwierdził, że jako osoba niewidoma "nie może w pełni i równoprawnie korzystać z tworów, materiałów i produktów" dostarczanych przez stronę internetową. Według niego zarówno Playboy.com, jak i Playboyshop.com pogwałcają amerykańskie prawo i Ustawę o Niepełnosprawnościach, ponieważ portale nie są kompatybilne z jego oprogramowaniem czytającym strony internetowe. 

Donald Nixon postanowił pozwać wydawców, aby ci zareagowali na potrzeby osób niepełnosprawnych. Domaga się również niesprecyzowanego odszkodowania. TMZ zauważyło, że nie jest to pierwsza sytuacja pozwania strony internetowej przez osoby z problemami ze wzrokiem - pod koniec 2017 roku firma Kylie Jenner trafiła do sądu, ponieważ niewidoma kobieta o imieniu Antoinette Suchenko podała takie same argumenty jak Donald Nixon. Kobieta nie oczekiwała odszkodowania i chciała jedynie, aby administratorzy strony poprawili błędy i dodali funkcje przyjazne dla niepełnosprawnych. 

Playboy.com

Playboy pozwany przez niewidomego mężczyznę 

Funkcjonalność i dostępność portali oraz aplikacji jest obecnie bardzo ważną częścią sukcesu - Facebook już od kilku lat oferuje swoim użytkownikom możliwość czytania alternatywnych opisów zdjęć i deskrypcji. Podobnym tropem poszedł ostatnio Instagram, który wraz z końcem listopada wprowadził do swojej aplikacji możliwość dodawania alternatywnego podpisu. Niedługo w apce będzie dostępna również sztuczna inteligencja, która będzie opisywała zdjęcia, jeżeli nie pojawi się przy nich alternatywny opis przygotowany przez użytkownika. 

Playboy.com jest stroną internetową powiązaną z magazynem "Playboy". W serwisie pojawiają się wiadomości, felietony, galerie i wideo z zakresu lifestyle'u, edukacji seksualnej, erotyki, muzyki i filmu. Portal powstał w 1994 roku i od tamtego czasu działa nieprzerwanie.

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele Playboy