16.03.2016 16:51

Nucenie nowym sposobem komponowania?

Hum On! – tak nazywa się opracowana przez Samsunga aplikacja, która słucha nucenia i zmienia go w zapis nutowy. Projektowanie wymiatających riffów jeszcze nigdy nie było takie proste.

Nucenie nowym sposobem komponowania?
foto: kadr z wideo

Samsung doradza, żeby traktować program Hum On! jako muzycznego tłumacza, zdolnego nie tylko do rozpoznania i zapisania nut, ale także do odegrania skomponowanego nuceniem utworu w kilku różnych stylach muzycznych.

Program wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego do stworzenia pasującego do zamysłu nucącego akompaniamentu – w kilka minut można więc przejść od nuconej melodii do wykonania instrumentalnego.

Samsung przekonuje, że z dobrodziejstw Hum On! będą mogły korzystać z sukcesami nie tylko osoby obdarzone dobrym słuchem i głosem, ale także użytkownicy mniej utalentowani w tym względzie. W każdym przypadku droga od zanucenia, przez transkrypcję do zapisu nutowego aż do możliwości odtwarzania na wybranych instrumentach ma trwać tylko kilka minut.

Stworzonymi utworami można pochwalić się poprzez udostępnienie ich w serwisach społecznościowych bądź też wykorzystać jako tło muzyczne w tworzonych filmach. W tym drugim przypadku, jak podkreśla Samsung, można nie obawiać się naruszenia praw autorskich, jako że będzie to nasze autorskie dzieło.

Aplikacja Hum On! jest bardzo prosta w użyciu – naprawdę wystarczy zanucić melodię do smartfona, żeby po chwili móc odegrać swój utwór w stylu R&B, klasycznym lub jako rock. Samsung chwali się, że Hum On! otwiera możliwości tworzenia muzyki przez osobami, które do tej poty były z tego procesu twórczego wykluczone.

Zespół odpowiedzialny za powstanie programu koncentruje się obecnie na zwiększeniu dokładności rozpoznawaniu tonów. Możliwe jest także rozpoczęcie współpracy z zespołami muzycznymi w celu wprowadzenia elementów charakterystycznych dla danych formacji do dostępnych akompaniamentów.

foto: materiały prasowe

Aplikacja Hum On! nie jest jeszcze dostępna w Sklepie Play. Samsung nie podał daty premiery.

Nucilibyście?

Michał Tomaszkiewicz