24.02.2016 10:51

Oscary 2016 wydrukowane w 3D na podstawie statuetek z 1929 roku

3 miesiące trwały prace nad 50 statuetkami Oscarów, które zostaną rozdane na gali w 2016 roku. Nagrody powstały na podstawie zeskanowanych i wydrukowanych w 3D modeli z 1929 roku – pierwszych Oscarów rozdanych zwycięzcom.

Oscary 2016 wydrukowane w 3D na podstawie statuetek z 1929 roku
foto: materiały prasowe

Statuetka Oscara została zaprojektowana przez George’a Stanleya z wykorzystaniem szkiców wykonanych przez Cedrica Gibbonsa, pracującego w latach 20-tych XX wieku jako dyrektor artystyczny w wytwórni MGM. Wygląd trofeów zmieniał się subtelnie na przestrzeni lat, przez co obecne nagrody różnią się od tych z początków rozdawania wyróżnień Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Oscarowa gala w 2016 roku ma być powrotem do korzeni dzięki zastosowaniu techniki skanowania i drukowania 3D. Wygląd statuetki stanowi połączenie oryginalnego projektu z 1929 roku z obecnymi trendami wzornictwa. Zeskanowany laserowo model pierwszego trofeum został wzbogacony o elementy z Oscarów rozdanych w 2015 roku – stworzono kilka prototypów, zanim ostateczny wygląd nowej – i zarazem starej – statuetki został zaakceptowany przez Akademię.

Daniel Plonski, twórca nowego projektu, podkreśla, że mimo zastosowania najnowocześniejszych technologii prace nad statuetką wymagały artystycznego podejścia.

"

Jest coś niesamowitego w rewitalizacji tak bardzo rozpoznawalnego projektu za pomocą nowoczesnej technologii. Proste zastosowanie dostępnych środków technicznych nie gwarantuje jednak sukcesu. Niezbędny jest kunszt i przywiązanie do detali. "

Oscar o nowym wyglądzie został wydrukowany w 3D i posłużył jako model do stworzenia gumowych form. Te zostały wykorzystane do stworzenia woskowego odlewów, które z kolei zostały obklejone ceramiczną otoczką i umieszczone w temperaturze 870 stopni Celsjusza.

Powstałe w ten sposób formy zostały wypełnione ciekłym brązem rozgrzanym do 1000 stopni Celsjusza i pozostawione do ostygnięcia przez noc. Po zbiciu ceramicznej formy pozostało już tylko piaskowanie statuetek, by uzyskać odpowiednią gładkość, oraz pokrycie ich 24-karatowym złotem.

Autor nowego wyglądu Oscarów przyznaje, że na pierwszy rzut oka można nie dostrzec zmian – jednak wprawne oko wychwyci nawiązania do oryginalnego wyglądu statuetek. 88. gala nagród Akademii Filmowej odbędzie się 28 lutego 2016 roku.

Co sądzicie o wprowadzeniu smaczków retro do Oscarów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele