14.05.2018 13:37

Parafia z Jastrzębiej Góry wprowadziła płatność kartą

W parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze pojawił się terminal płatniczy – wierni będą teraz mogli składać ofiary kartą.

karta płatnicza
foto: materiały prasowe

Pomysły na wykorzystanie nowych technologii w codziennym życiu kościołów pojawiają się głównie na zachodzie – we Francji powstała specjalna taca, która przyjmuje płatności zbliżeniowe, w Niemczech zaś wierni mogą korzystać z dostępu do internetu za pośrednictwem Godspotów. W Polsce Jezus ze Świebodzina dostarczał mieszkańcom internet, po dowiedzeniu się o sprawie biskup nakazał jednak demontaż oprzyrządowania ukrytego w złotej koronie.

Wygodę transakcji bezgotówkowych postanowił zapewnić parafianom proboszcz z Jastrzębiej Góry, który, jak się przyznaje, sam preferuje płacić kartą niż nosić ze sobą gotówkę.

Na początek parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze zaopatrzyła się w trzy terminale – są one dostępne w zakrystii, kancelarii parafialnej oraz w kancelarii cmentarza parafialnego.

Płatność kartą w parafii nie w czasie mszy

Proboszcz zapewnia, że nie ma planów używania terminala do zbierania ofiar na tacę podczas mszy – opcja płatności bezgotówkowych ma służyć przede wszystkim zbieraniu opłat administracyjnych i datków.

Parafia przystąpiła do programu Fundacji Polska Bezgotówkowa – w jej ramach przedsiębiorstwa (oraz inne instytucje) mogą liczyć na udostępnienie za darmo na okres roku terminali płatniczych. Ma to służyć popularyzacji płatności bezgotówkowych - organizatorzy mają nadzieję, że po zakończeniu wypożyczenia zostanie zawarta umowa komercyjna.

Parafia z Jastrzębiej Góry nie jest jedyną, która rozważa wdrożenie płatności bezgotówkowych – jak przyznaje Polska Bezgotówkowa, pojawiło się kilka zapytań o możliwości udostępnienia terminali do kościołów.

Proboszcz parafii o. Andrzej Batorski przyznał, że w przeszłości otrzymał między innymi propozycję od jednego z banków, chcących przetestować prototypu koszyków na ofiary z wbudowanymi terminalami.

A Wy jak wolicie płacić?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele