25.04.2017 13:40

Pentagon wciąż korzysta z systemów Windows 95 i 98?

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wykorzystuje w amerykańskich bazach wojskowych przestarzałe wersje Windowsa na 75% komputerów.

Pentagon wciąż korzysta z systemów Windows 95 i 98?
foto: materiały prasowe + Bóg Pejnta

W dalszym ciągu masz na swoim domowym komputerze Windowsa XP i na samą myśl o przesiadce na Windowsa 10 robi Ci się niedobrze? Okazuje się, że nie jesteś sam. Z tego samego systemu korzysta wciąż sporo komputerów odpowiedzialnych za krytyczne zarządzanie w amerykańskich bazach wojskowych. Mało tego - niektóre są jeszcze starsze!

W marcu 2017 roku Microsoft podpisał umowę z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, na mocy której większość jego komputerów będzie działać na Windowsie 10 i Windows Server 2016. Będą wykorzystywać również Azure, platformę chmurową giganta z Redmond. Z tej okazji Departament Energii wziął pod lupę 15 baz wojskowych.

Efekty jego obserwacji mogą być co najmniej niepokojące. Okazało się, że blisko 3/4 maszyn wykorzystuje Windowsa XP (którego oficjalne wsparcie zakończyło się w kwietniu 2014 roku), a nawet Windowsa 95 i Windowsa 98! Daryl Haegley z Departamentu Energii uspokoił jednak, że nie ma się czym martwić.

"

Około 75% urządzeń odpowiedzialnych za kontrolę systemową działa na Windowsie XP i innych systemach operacyjnych, które nie są już wspierane. Mnóstwo z nich pracuje na Windowsie 95 albo 98, ale nie ma w tym nic złego. O ile tylko nie są podłączone do internetu. "

Teoretycznie Haegley ma rację. Jak jednak zwrócili uwagę specjaliści, wiele z tych komputerów jest częścią większych sieci i np. łączy się z sensorami, które już są podłączone z internetem. Otwiera to niebezpieczną furtkę dla osób z zewnątrz, które chciałyby przejąć nad nimi kontrolę.

Prawdopodobnie jednak przesiadka na nowsze wersje Windowsa w przypadku wielu z tych maszyn byłaby po prostu niemożliwa. Pozostaje więc mieć nadzieję, że trzymanie się myśli „jeśli działa, nic nie zmieniaj” w tym przypadku nie zaowocuje np. nieplanowanym wystrzałem bomby atomowej.

A Ty jakiego masz Windowsa na swoim komputerze?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele