18.04.2019 12:47

Pierwszy butelkomat stanął w Krakowie. Za każdą plastikową butelkę płaci 10 groszy

Mniejsze obciążenie dla środowiska i czystsze ulice – taki efekt ma przynieść postawiony właśnie w Krakowie butelkomat, który wypłaca 10 groszy za (niemal) każdą wrzuconą do niego jednorazową plastikową butelkę. Jeśli pomysł się przyjmie – urządzeń stanie więcej.

butelkomat
foto: kadr z wideo

Nazwa urządzenia nie została jeszcze oficjalnie ustalona – maszyna określana jest więc różnymi imionami. Oprócz wspomnianego już „butelkomatu”, formie popularnej wśród oficjeli, funkcjonuje też sformułowanie „skupomat”.

Pomysł na postawienie automatu do skupu plastikowych butelek przyszedł do Krakowa z Berlina – jeden z radnych polskiego miasta, Łukasz Wantuch, zauważył że w stolicy Niemiec nie widać praktycznie pustych butelek w śmietnikach, nikt nie śmieci też nimi na ulicach.

Okazało się, że Niemcy są motywowani do utrzymywania porządku właśnie przez automaty skupujące puste plastikowe butelki. Pomysł podchwycono i postanowiono wdrożyć w Krakowie.

Polacy darzą tego typu maszyny wyjątkową sympatią – po sukcesie Paczkomatów doczekaliśmy się (lub doczekamy w najbliższej przyszłości) między innymi lodówkomatów, zniczomatów, a nawet recyklomatów (te, zamiast butelek, przyjmowały puszki po napojach).

zniczomat
zniczomat
Przeczytaj także Zniczomat – tak działa największy polski wynalazek XXI wieku [WIDEO]

Butelkomat w Urzędzie Miasta w Krakowie. Płaci za wrzucenie plastikowej butelki

Pierwszy butelkomat stanął w Urzędzie Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 – maszynę wartą 20 000 zł ufundował producent, przedsiębiorstwo Grand Technology. Środki na skup zostały ufundowane przez radnego Wantucha, który przekazał 1000 zł, oraz przez Tomasza Terleckiego, wspierającego działanie skupomatu kwotą 500 zł.

Oto, jak maszyna działa w praktyce:

Wrzucana butelka musi mieć widoczny kod kreskowy, który jest skanowany przez butelkomat podczas wrzucania. Przed wrzuceniem pustego plastikowego opakowania do środka należy odkręcić nakrętkę i wrzucić ją do udostępnionego obok pojemnika.

Zobacz także: >> Sąd w Łodzi zdelegalizował paczkomaty. Trzeba będzie je usunąć? <<

Krakowscy radni chcą zainteresować rozwiązaniem polski Sejm – liczą na to, że podobne skupomaty staną na terenie całego kraju.

Która nazwa jest lepsza?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele