15.01.2020 12:20

Pijani kierowcy zapłacą za leczenie ofiar wypadków. Projekt nowego prawa już w Sejmie

Kierowcy, którzy spowodują wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających będą musieli z własnej kieszeni pokryć koszta leczenia poszkodowanych. Sumy mogą sięgać nawet kilku milionów złotych.

wpadek samochodowy
foto: TADEUSZ POZNIAK/REPORTER

Projekt nowej ustawy zaostrzającej kary dla nietrzeźwych kierowców został złożony w Sejmie. Autorami proponowanej nowelizacji są posłowie klubu parlamentarnego Koalicja Polska - PSL - Kukiz15.

Zmienione przepisy mają upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zwiększyć odpowiedzialność osób siadających za kierownicę po alkoholu oraz odciążyć finansowo szpitale zajmujące się rehabilitacją osób poszkodowanych w wypadkach.

policjant wystawiający mandat
policjant wystawiający mandat
Przeczytaj także Zapłacimy gigantyczne mandaty. Policja będzie mogła nawet skonfiskować samochód

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego szacuje, że jednostkowy koszt wypadku z ofiarą lekko ranną wynosi 26 700 zł. Jeśli poszkodowana osoba jest ciężko ranna, na jego powrót do zdrowia wydawane jest już 2,3 mln zł. Koszt wypadku śmiertelnego został wyliczony na 2,05 mln zł.

Nietrzeźwi sprawcy wypadków będą płacić za leczenie ofiar. Nowy projekt przepisów

Po podsumowaniu kosztów wszystkich wypadków i zdarzeń drogowych w ciągu roku otrzymuje się kwotę wynoszącą 48,2 mld zł. To 3% naszego PKB. Rządowi zależy więc na zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszeniu obciążenia finansowego wypadkami, do jakich dochodzi w naszym kraju.

W projekcie zmian w prawie wprowadzono zapis nakładający na nietrzeźwych sprawców wypadków obowiązek opłacenia kosztów leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych.

Pomysłodawcy nowych przepisów w uzasadnieniu podali, że opieka nad ofiarami wypadków stanowi pokaźną część budżetu NFZ. Gdyby sfinansować ją ze środków sprawców, polepszyłaby się codzienna opieka medyczna w innych obszarach.

Zobacz także: Koniec świata szeryfów drogowych. W życie weszło prawo nakazujące jazdę na suwak 

Kto powinien płacić za leczenie i rehabilitację ofiar?

Tagi: Duperele