25.05.2017 15:36

Poczta Polska zwróci 5% za transakcje wykonywane jej kartą

Poczta wzięła sobie mocno do serca wytyczne Ministerstwa Cyfryzacji dotyczące przejścia Polski na bezgotówkowy obieg pieniędzy – firmowana przez PP karta płatnicza kusi opcją zwrotu 5% wydanej kwoty.

Poczta Polska zwróci 5% za transakcje wykonywane jej kartą
foto: materiały prasowe

O planach MC dotyczących wyrugowania z naszych portfeli tradycyjnych, metalowych pieniędzy (papierowych oczywiście też), pisaliśmy jeszcze w 2016 roku. Już wtedy prowadzony przez Annę Streżyńską resort zapowiadał, że jego celem jest nie tylko promowanie cyfrowego pieniądza (na przykład przez wprowadzenie niższego VAT-u na transakcje dokonywane kartą płatniczą), lecz także przejście na elektroniczne paragony za zakupy.

Jedną z głównych instytucji, które wpisują się w wizję wprowadzania Polski w cyberczasy jest poczta, która może się pochwalić wprowadzenie kilku ciekawych wdrożeń.

Są wśród nich między innymi otwarte punkty dostępowe do internetu, mające pojawić się docelowo w każdej placówce pocztowej – dzięki nim dostęp do sieci mają zyskać także mieszkańcy małych miejscowości, w których nie opłaca się działać komercyjnym operatorom.

Ciekawie wygląda także rozwój platformy Envelo, umożliwiającej między innymi wysyłanie listów przez internet – Poczta Polska wspomina także o opcji odbierania przesyłek poleconych bez odchodzenia od komputera.

Najnowszym działaniem Poczty Polskiej, prowadzonej razem z Bankiem Pocztowym, jest oferowanie „narodowej, biało-czerwonej” karty płatniczej. Dzięki oferowaniu jej w swoich placówkach klientom przyzwyczajonym do używania gotówki poczta chce przyczynić się do szybszego przejścia na używanie pieniędzy w formie elektronicznej.

"

Według szacunków Banku Światowego i OECD koszt obsługi gotówki w gospodarce to około 1 proc. PKB, czyli aż 17 mld złotych rocznie. Wydanie pierwszej wspólnej karty płatniczej Banku Pocztowego i Poczty Polskiej to kolejne działanie, mające na celu promowanie obrotu bezgotówkowego oraz bezpiecznych, nowoczesnych i wygodnych rozwiązań płatniczych w najszerszej sieci dostępu do usług finansowych w Polsce. "

O tym, jak atrakcyjna oferta ma przysłużyć się Polsce opowiada Sławomir Zawadzki, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

"

Z nową kartą Banku Pocztowego i Poczty Polskiej mogą uzyskać 5 proc. zwrot za transakcje dokonywane z jej użyciem. Razem mamy szansę odegrać istotną rolę w promocji wygodnych form płatności bezgotówkowych w Polsce. Uruchomienie wspólnej karty płatniczej jest potwierdzeniem faktu, że Poczta Polska wspólnie z Bankiem Pocztowym mogą stać się sprawnym narzędziem w realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, w tym budowy Polski Cyfrowej, najbliżej obywateli, w Polsce lokalnej – na każdej poczcie. "

Poczta Polska ma około 4600 placówek w całym kraju. Z jej usług finansowych – na przykład opcji opłacanie rachunków – masowo korzystają mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Wolicie gotówkę czy płatności elektroniczne?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Duperele