25.06.2018 13:25

Pokemony są najlepiej zarabiającą franczyzą w historii branży rozrywkowej

Kieszonkowe potworki wyprzedziły takich gigantów jak Star Wars, filmy MCU, Batmana, czy Magiczny Świat znany z książek i filmów o Harrym Potterze. Cóż, Ash Ketchum zawsze powtarzał, że najlepszym być naprawdę chce. 

Pokemony są najlepiej zarabiającą franczyzą w historii branży rozrywkowej
foto: materiały prasowe

Każda konkurencja ma to do siebie, że zwycięzca może być tylko jeden. Nie inaczej jest w przypadku najlepiej zarabiających franczyz w historii branży rozrywkowej. Do kogo należy tron w tej kategorii? Do sympatycznych Pokemonów z Pikachu na przedzie. Według analityków, marka „Pokemon” zarobiła prawie 60 miliardów dolarów, czyli aż 18 miliardów więcej niż uplasowane na drugim miejscu „Gwiezdne wojny”.

Według zebranych z różnych źródeł informacji wiemy, że same przychody z dziesiątek gier o Pokemonach przyniosły zyski rzędu 48,5 miliarda dolarów. Do tego dodajmy jeszcze 2 miliardy z samego „Pokemon GO”, przychody z filmów przekraczające miliard oraz wszelkiej maści gadżety, cross-promocje i popularny serial animowany i nagle ta liczba staje się bardziej realna. Pozostaje jedynie pokłonić się Japończykom i czekać, aż ktoś postara się odebrać im miejsce na szczytu łańcucha pokarmowego.

Pokemon

Najlepiej zarabiające marki w branży rozrywkowej

Tak jak wspomnieliśmy, na drugim miejscu znalazły się „Gwiezdne wojny”, w których lwią część przychodów stanowią gadżety. Szacuje się, że łącznie odległa Galaktyka zarobiła 42 miliardy dolarów, z czego prawie 18 pochodzi właśnie ze sprzedaży koszulek, zabawek, kubków, smyczy, gier i innych tego typu produktów. Podium zamyka Hello Kitty z wynikiem około 41 miliardów dolarów, których firma Sanrio dorobiła się na gadżetach i sprzedaży serialu animowanego z kocurem w roli głównej.

W pierwszej dziesiątce znajduje się jeszcze magiczne uniwersum J.K. Rowling, które przyniosło zyski rzędu 26 miliardów dolarów, sympatyczny hydraulik włoskiego pochodzenia, czyli Mario (26,2 miliarda, czyli zaledwie 200 milionów za światem Pottera), a także Batman z wynikiem 23,8 miliardów. Tuż za nim plasuje się całe Marvel Cinematic Universe, które zanotowało przychody wynoszące ok. 21,7 miliarda dolarów. Dalej jest jeszcze Myszka Miki i przyjaciele (21,2 mld), James Bond (19,9 mld) oraz wykreowany przez Tolkiena świat Śródziemia, który zamyka pierwszą dziesiątkę z wynikiem 19,3 miliarda dolarów przychodu.

Batman zarobił więcej niż całe MCU

Tak, przeczytaliście to dobrze - sam Batman zarobił więcej niż całe MCU razem wzięte. Za to najlepiej zarabiającym solowym bohaterem Marvela jest Spider-Man, który plasuje się dopiero w 3. dziesiątce tego zestawienia z przychodami rzędu 14 miliardów dolarów. Jak myślicie, czy Pajączkowi uda się wyprzedzić Mrocznego Rycerza?

Kamil Kacperski
Tagi: Pokemon