02.09.2016 10:26

Polacy (niemal) najlepszymi programistami świata

Dla wielu nie będzie to niespodzianką, gdyż polscy studenci regularnie plasują się na wysokich miejscach w międzynarodowych zawodach – Polacy to jedni z najlepszych programistów na świecie. Teraz są na to twarde dane – wyniki zmagań 1,5 miliona osób.

Polacy (niemal) najlepszymi programistami świata
foto: materiały prasowe

Zestawienie powstało dzięki HackerRank, serwisowi udostępniającemu za darmo w internecie zadania programistyczne. Są one chętnie używane do przetestowania swoich umiejętności oraz nauczenia się nowych sztuczek z zakresu kodowania.

Serwis postanowił sprawdzić, które nacje najlepiej radzą sobie z przygotowanymi zadaniami. Pod uwagę brano nie tylko poprawność rozwiązania, ale także szybkość poradzenia sobie z problemem.

Wyzwania był zróżnicowane – dotyczyły zarówno prac w poszczególnych językach programowania, jak i zagadnień bardziej abstrakcyjnych, związanych na przykład z tworzeniem algorytmów lub tworzeniem odpowiednich funkcji matematycznych.

Po przeanalizowaniu wyników osiąganych przez programistów z poszczególnych krajów okazało się, że najlepsze wyniki osiągali Chińczycy. Zdobyte przez nich punkty uznano za poziom 100. Okupujący drugie miejsce Rosjanie stracili do zwycięzców tylko 0,1 punkta. Polacy znaleźli się na trzecim miejscu podium, z nieco większą – ale wciąć tak naprawdę minimalną – stratą.

foto: materiały prasowe

Światowi potentaci w produkcji oprogramowania, czyli Stany Zjednoczone, w opublikowanym zestawieniu zajęli dopiero 28. miejsce. Jest to o tyle zaskakujące, że największe firmy IT – na przykład Facebook – proszą o rozwiązywania przygotowanych przez HackerRank zadań kandydatów do zatrudnienia, a ci powinni zdecydowanie podwyższać poprzeczkę.

Twórcy testów przygotowali także infografikę pokazującą jak programiści z poszczególnych krajów radzili sobie z danymi typami zadań. Najpopularniejszą kategorią – zebrano w niej 40% wyników – było tworzenie algorytmów.

foto: materiały prasowe

Naszym bohaterom narodowym będzie można podziękować już niedługo – w 256. (28) dzień roku, wypadający w 2016 (z przestępnym dniem w lutym) 12 września, obchodzony jest Dzień Programisty. W Rosji jest to już oficjalne święto narodowe.

Jakie macie pomysły na prezenty dla programistów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele