09.05.2017 10:00

Polska ma 0,3% szans na wygranie Eurowizji

Microsoft spojrzał krytycznym predykcyjnym okiem na zbliżający się konkurs w Eurowizji, zaprzęgając analityków Big Data do oszacowania szans na zwycięstwo poszczególnych wykonawców i krajów. Polska jest na czele, gdy odwrócimy tabelę.

Polska ma 0,3% szans na wygranie Eurowizji
foto: kadr z wideo

Podczas przygotowywania przepowiedni dotyczących przebiegu Eurowizji 2017 w Kijowie Microsoft przyglądał się w czasie rzeczywistym zachowaniom internautów. Pod lupę wzięto dane sieciowe, dane z serwisów społecznościowych oraz informacje o dokonywanych wyszukiwaniach.

Zespół Bing Predictions wykorzystuje zaawansowaną analitykę Big Data do oszacowania – i to z całkiem dobrym skutkiem – laureatów konkursu na najlepszy europejski (a w tym roku i australijski) utwór już od kilku lat. Jak chwali się korporacja, w 2015 roku trafnie przewidział, że na Eurowizji zwycięży Szwecja.

Nie tylko europejskiemu konkursowi przyglądał się w ubiegłych latach Microsoft – w 216 roku gigant jeszcze przed wyścigiem poprawnie wskazał, kto zajmie 5 najwyższych lokat podczas Abu Dhabi Grand Prix, w 2017 roku może zaś pochwalić się skutecznością 71% w typowaniu wygranych na gali Oscarów.

Korporacja przyjrzała się w 2016 roku szansom poszczególnych drużyn na EURO 2016 – ten akurat przypadek nie znalazł się wśród zachwalanych przez Microsoft przepowiedni. Korporacja pokazała za to, jakie kraje kibicowały Polakom podczas rozgrywanych meczów.

Największe szanse na wygranie Eurowizji 2017 mają:

  • Włochy – Francesco Gabbani (19,8%)
  • Szwecja – Robin Bengtsson (17,1%)
  • Bułgaria – Kristian Kostov (9,9%)
  • Francja – Alma (7,4%)
  • Portugalia – Salvador Sobral (7,1%)

Reprezentująca Polskę Katarzyna Moś z piosenką „Flashlight” według bezlitosnych algorytmów analitycznych 0,3% szans na wygraną. W konkursie na najlepszy europejski utwór dwa razy wyższe notowania ma od naszego kraju Australia.

foto: zrzut ekranu

Nie jesteśmy jednak na ostatnim miejscu – mniejsze prawdopodobieństwo wyśpiewania sukcesu wyliczono dla Czech, Gruzji, San Marino, Islandii oraz Malty. Wszystko to jednak może jeszcze się zmienić - najbardziej aktualne, pokazywane na podstawie analizy w w czasie rzeczywistym dane można zobaczyć pod tym specjalnym adresem.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 9, 11 (półfinały) i 13 maja 2017 roku (finał) w Kijowie.

Szanse na wygranie Eurowizji można zwiększyć do 66,6% wysyłając:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele