26.03.2019 13:09

Polski hyperloop - testy już niedługo. Rekord w zbiórce crowdfundingowej

Hyper Poland zaczyna crowdfunding udziałowy na brytyjskiej platformie Seedrs. Chcą zdobyć 900 tysięcy złotych na testy hyperloopa.

hyperloop
foto: materiały prasowe/Hyper Poland

Startup pracujący nad rozwojem technologii kolei magnetycznej chce być polskim Elonem Muskiem. Hyperloop jest jednym ze sztandarowych projektów SpaceX, firmy twórcy Tesli i PayPala. Jego założenie jest takie, żeby był tak szybki, jak transport lotniczy, i tak tani, jak drogowy. Kapsuły hyperloopa poruszają się po tunelach, w których obniżone zostało ciśnienie atmosferyczne. Zmniejsza to opory powietrza, więc ma pomóc osiągnąć kapsułom prędkość bliskiej prędkości dźwięku.

model y
model y
Przeczytaj także Tesla zaprezentowała Model Y - wiemy ile będzie kosztował

Polski startup z projektem hyperloopa

Hyper Poland ma ambitny plan wprowadzenia hyperloopa do Polski. Aby tego dokonać, startup opierać się będzie na crowdfundingu. Już została rozpoczęta pierwsza zbiórka, mająca sfinansować praktyczny test pomysłu. O projekcie wypowiedział się Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland:

"

Zaczynamy zupełnie nowy etap, który zakończymy niebawem pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej pojazdem szynowym, który będzie w stanie poruszać się wykorzystując zjawisko pasywnej lewitacji. W 2018 roku skupiliśmy się na badaniach, obliczeniach i symulacjach komputerowych, które zakończyły się złożeniem 6 wniosków patentowych na technologię napędu i silnika pojazdu typu hyperloop. W pierwszej połowie 2019 roku zbudujemy model, który potwierdzi nasze założenia teoretycznie. "

1

Budowę pierwszego prototypu firma chce sfinansować ze zbiórki equity crowdfunding, która właśnie się rozpoczyna. To znany na świecie model finansowania innowacyjnych projektów technologicznych. Polega on na tym, że osoby zainteresowane firmą i jej projektem wpłacają różnej wysokości kwoty za pośrednictwem specjalnej platformy, a w zamian otrzymują udziały w firmie. Zbiórka okazała się sukcesem, a do jej zakończenie firmie potrzeba jeszcze 12 tysięcy euro (informacja z dnia 26.03.2019 roku).

Marcin Czajkowski