13.04.2017 16:52

Ponad połowa Polaków nie umie korzystać z komputera

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że tylko 44% jest w stanie posługiwać się komputerem w zakresie podstawowych czynności – pozostali mają problem nawet z korzystaniem z komunikatorów internetowych.

Ponad połowa Polaków nie umie korzystać z komputera

Dane pochodzą z indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na rok 2017. Polska wypadła w tym raporcie lepiej, niż przed rokiem, wciąż jednak snujemy się w ogonie państw europejskich.

Z danych zebranych przez KE wynika, że podstawowe umiejętności obsługi komputera – korzystanie z narzędzi biurowych, poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych – ma tylko 44% Polaków. Specjalistów z branży ICT (informatyka i telekomunikacja) doliczono się w naszym kraju 2,9%.

Brak znajomości zasad korzystania z komputera może być w dzisiejszych niepewnych czasach niebezpieczny i kosztowny zarazem – w internecie aż roi się od oszustów próbujących różnych sposobów na kradzież pieniędzy.

Przestępcy kuszą fałszywymi wygranymi w konkursach na Facebooku (na przykład pensją od Lotto), wysyłają wirusy w powiadomieniach o e-wizo Poczty Polskiej (aczkolwiek przed takich ataków nie muszą bać się osoby nie potrafiące odbierać maili), a nawet dzwonią i naciągają na setki tysięcy złotych podając się za policjantów i prosząc o wsparcie w walce z hakerami atakującymi banki.

Dostęp do internetu ma 70% Polaków. Sieć służby nam najczęściej (79% wskazań) do śledzenia wiadomości, na drugim miejscu wymieniany jest oglądanie filmów, słuchanie muzyki oraz granie (68%). 60% polskich internautów korzysta z mediów społecznościowych, 56% robi zakupy przez internet (i pewnie ucieszyło się na wiadomość, że można już – choć nieoficjalnie – kupować online w Biedronce i Lidlu), a 53% wykonuje przez sieć operacje bankowe.

Tylko 6% korzysta z serwisów VoD – liczba ta jednak może w najbliższym czasie mocno wzrosnąć, jeśli nowelizacja ustawy abonamentowej z założeniem domniemania posiadania telewizora przez klientów płatnych platform telewizyjnych zostanie przyjęta przez parlament.

Jak oceniacie swoje umiejętności obsługi komputera?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet