24.02.2016 15:03

Robot Atlas bity i przewracany dla dobra ludzkości

Należące do Google Boston Dynamics pokazało, jak znęca się nad nową generacją humanoidalnego robota Atlas kijem hokejowym. Maszyna znosi poszturchiwania ze stoickim spokojem… przynajmniej na razie.

Robot Atlas bity i przewracany dla dobra ludzkości
foto: kadr z wideo

Boston Dynamics stało się sławne dzięki robotom tworzonym dla DARPA – agencji poszukujących nowych technologii z potencjałem na militarne wykorzystanie. Jeszcze przed wykupieniem przez Google’a w grudniu 2013 roku BD dało się poznać jako firma lubiąca znęcać się nad tworzonymi przez siebie robotami.

Najnowsze dzieło Boston Dynamics, następna generacja humanoidalnego robota Atlas, jest także nękana przez swoich twórców. Maszyna nic nie robi sobie jednak z szorstkiego traktowania i nawet przewrócona stara się szybko powrócić do pionu. Ten materiał wideo może stanowić kiedyś iskrę prowadzącą do buntu inteligentnych maszyn, ogląda się go jednak z zapartym tchem – szczególnie moment, w którym Atlas podnosi się z podłogi.

Nowa generacja humanoidalnej maszyny jest mniejsza i lżejsza od swojego poprzednika – ma 175 cm wzrostu i waży niecałe 82 kilogramy. Energia czerpana jest z wbudowanego akumulatora – niestety Boston Dynamics nie podzieliło się zbyt wieloma informacjami na temat robota, nie wiadomo więc, jak długo Atlas może funkcjonować zanim będzie musiał być podłączony do zewnętrznego źródła zasilania.

Robot doskonale radzi sobie w terenie, utrzymując równowagę nawet w sytuacjach, które sprawiłyby problemy człowiekowi. Bez trudu porusza się także wewnątrz budynków, w razie potrzeby otwierając sobie drzwi.

Jest to możliwe dzięki zestawowi czujników rozmieszczonych w całym „ciele” Atlasa – te odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi znajdują się w korpusie oraz nogach. Robot jest także wyposażony w LIDAR (laserowy odpowiednik radaru) oraz podwójne czujniki pozwalające na nawigowanie oraz unikanie przeszkód.

Podobny zestaw sensorów zastosowano w czworonożnym robocie Spot, pokazanym przez Boston Dynamics w 2015 roku. Film prezentujący możliwości maszyny pokazuje przy okazji sadystyczne zapędy pracowników BD. Obywa się co prawda bez kijów hokejowych, ale robot zalicza kilka solidnych kopniaków.

O Boston Dynamics zrobiło się głośno, gdy w 2010 roku firma zamieściła w internecie filmik pokazujący czworonożnego robota BigDog. Maszyna potrafi utrzymać równowagę mimo brutalnego traktowania przez ludzi czy poruszania się po lodzie, błocie lub śniegu.

Zasilany silnikiem spalinowym robot może unieść 150 kg ładunku – powstał z myślą o wykorzystaniu go jako tragarza dla żołnierzy operujących w trudnych warunkach terenowych.

Sytuacje, które wyglądają na znęcanie się nad robotami mają za zadanie dokładne przetestowanie zastosowanych w nich rozwiązań technicznych. Dzięki temu inżynierowie wiedzą, co trzeba poprawić, żeby w przyszłości roboty stały się niezawodnymi i przewidywalnymi pomocnikami dla ludzi.

Jakie wrażenie zrobił na Was Atlas?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele