12.05.2016 15:39

Rosyjscy rycerze zestrzelili drona włócznią

Gra Cywilizacja jednak się nie myliła – nowoczesna technologia może być pokonana za pomocą włóczni i strzał.

Rosyjscy rycerze zestrzelili drona włócznią
foto: kadr z wideo

Fani tego tytułu często zastanawiali się, dlaczego ich solidnie opancerzone czołgi przegrywały w starciach z przeciwnikami uzbrojonymi tylko w broń białą. Jak się jednak okazało, algorytmy walki stworzone przez programistów były zdecydowanie bardziej realistyczne, niż się wydawało.

Dowód na to przychodzi z Rosji, gdzie odbywała się impreza miłośników broni dawnej. Dron, który filmował wymianę argumentów za pomocą dzid został najwyraźniej uznany przez jednego z wojaków za dzieło szatana.

Bezzałogowiec okazał się być łatwym celem dla bystrego oka i wprawnej ręki – filmował jednak do końca, dzięki czemu chwilę jego zestrzelenia można podziwiać do woli, także w zwolnionym tempie.

Jeśli testowane w Polsce policyjne drony zaczną latać nad naszymi głowami i sprowadzać na kierowców mandaty za łamanie przepisów, trzeba się liczyć z potencjalnie skutecznymi protestami tego typu (niekoniecznie wyrażanymi za pomocą włóczni).

Drony potrafią być naprawdę poważnym zagrożeniem – służby specjalne (a także policja) zdają sobie sprawę, że zdalnie sterowany bezzałogowiec może posłużyć do przeniesienia na miejsce zamachu materiału wybuchowego. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby latające pojazdy uzbroić.

Nie musi to być wcale nieco niepraktyczna piła łańcuchowa, zamontowana na dronie w Finlandii – w tej samej wiadomości pokazaliśmy także filmik z w pełni sprawnym, strzelającym i zdalnie sterowanym pistoletem.

Nie ma się co dziwić, że holenderska policja testuje unieszkodliwianie dronów za pomocą specjalnie wytresowanych orłów, a w USA opracowano futurystyczną broń, pozwalającą na przejęcie kontroli nad podejrzanym pojazdem latajacym.

A Was wkurzają drony?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele