30.11.2018 12:41

Rosyjska wyprawa na Księżyc sprawdzi, czy na pewno wylądowali tam Amerykanie

Jedno z największych osiągnięć ludzkości, cykl załogowych wypraw na Księżyc, od samego początku budzi wątpliwości wśród wyznawców teorii spiskowych, którzy doszukują się w wydarzeniu wielkiej mistyfikacji. Dmitrij Rogozin, dyrektor Roskosmos powiedział, że rosyjska misja na Księżyc zweryfikuje, czy rzeczywiście Amerykanie były tam wcześniej.

Dmitrij Rogozin
foto: kadr z wideo

Już niemal 50 lat dzieli nad od chwili, gdy Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w dziejach postawił stopę na Srebrnym Globie. Wydarzenie zostało uznane za wygranie przez Amerykanów wyścigu kosmicznego, mimo że wcześniej Rosjanie wyprzedzali ich w każdym możliwym względzie, poczynając od wysłania pierwszego sztucznego satelity Ziemi i wysłaniu Gagarina na orbitę.

Polski dron badawczy ma udowodnić, że Ziemia jest płaska
Polski dron badawczy ma udowodnić, że Ziemia jest płaska
Przeczytaj także Polski dron badawczy ma udowodnić, że Ziemia jest płaska

Dowodów na to, ze amerykańskie misje rzeczywiście lądowały na Księżycu, jest wiele – załogi zostawiły chociażby na powierzchni naszego naturalnego satelity lustra, od których odbijany jest promień lasera wysyłany z naszej planety w celu dokładnego oszacowania odległości między dwoma ciałami niebieskimi. Dzięki temu wiemy, z jaką prędkością Księżyc ucieka od Ziemi i kiedy będzie zbyt daleko, żeby móc zaćmić całkowicie Słońce.

Mimo twardych faktów zwolennicy teorii spiskowych nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych wątpliwości dotyczących przebiegu misji oraz wykonanych podczas ich trwania zdjęć i filmów (z częścią z nich rozprawili się Pogromcy Mitów).

Rosjanie chcę sprawdzić, czy Amerykanie naprawdę wylądowali na Księżycu

Teraz jednak rzucanie podejrzeń na prawdziwość programu Apollo weszło na zupełnie nowy poziom - Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos oficjalnie stwierdził, że jednym z zadań planowanej na 2029 rok misji na Księżyc jest zweryfikowanie, czy rzeczywiście Amerykanie byli na Srebrnym Globie pierwsi.

Przez część oglądających wypowiedź została potraktowana jako żart – padła on po pytaniu postawionym o możliwość sfałszowaniu przez NASA dowodów na lądowanie misji Apollo na Księżycu.

Warto przypomnieć, że nawet za czasów Zimnej Wojny ZSRR nie próbowała podważać wiarygodności Amerykańskiego dokonania, nie próbując podważać dowodów na lądowanie na Księżycu.

Lądowanie Amerykanów na Księżycu to:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele