09.12.2019 15:06

Rysia mama z czterema kociętami. Niezwykły film z ukrytej kamery z Beskidu Żywieckiego

Rysie walczą w polskich lasach o przetrwanie. W Polsce żyje tylko około 300 tych dzikich kotów, gdy więc wideopułapka Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” zarejestrowała drapieżnika z aż czterema młodymi, naukowcy uznali to za sensację.

rysia mama
foto: kadr z wideo YouTube/Stowarzyszenie dla natury "Wilk"

Ryś i żbik to jedyne dziko żyjące koty w Polsce. Od wieków nie miały łatwego życia, musząc zmagać się nie tylko z coraz mniejsza przestrzenią do życia (karczowanie lasów), lecz także z niechęcią ze strony ludzi.

Wciąż trwa walka o przywrócenie populacji do znacznie większych rozmiarów i widać tego rezultaty. 50 lat temu naukowcy doliczali się w całej Polsce około 150 rysiów, dziś ta liczba jest dwa razy większa.

Film, który udało się nagrać Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk” odbierany jest jednak jako sensacja, Może nie tego kalibru, jak odkrycie uważanego za wymarły myszojelenia, ale w dalszym ciągu jest się z czego cieszyć.

myszojeleń
myszojeleń
Przeczytaj także Myszojeleń nagrany na filmie. Naukowcy zaskoczeni [WIDEO]

Jak podaje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, mimo prowadzenia obserwacji od kilku lat po raz pierwszy udało się zarejestrować samicę rysia z tak licznym miotem. Naukowcy nie mogą się nachwalić umiejętności kociej mamy.

Cztery kocięta rysia z mamą nagrane w Beskidzie Żywieckim. Zobacz niezwykły film

W obszarze Natura 2000 „Beskid Żywiecki” Stowarzyszenie „Wilk” prowadzi monitoring dużych drapieżników. Rozstawione w lasach wideopułapki pomagają w oszacowaniu liczebności populacji oraz ocenianiu liczby kociąt wychowywanych przez samice.

Do sieci trafiło nagranie, które badacze określają jako niezwykłe.

"

W 2019 r. po raz pierwszy zarejestrowaliśmy tu kotkę z czterema młodymi. To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowaliśmy kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica z czterema młodymi jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt. "

Majestatycznego drapieżnego kota w roli matki oraz urocze kocięta obejrzało w dwa dni 200 000 osób.

Zobacz także: Za porzucenie psa lub kota grozi do 5 lat więzienia 

Jak się wam podobają rysie?

Tagi: Duperele