26.06.2017 11:21

Rząd wprowadza akcyzę na e-papierosy

To już pewne – od 2018 roku e-papierosy, liquidy i „nowatorskie wyroby tytoniowe” będą objęte akcyzą. Rząd zastanawia się jeszcze nad jej wysokością – może się okazać, że ceny wzrosną nawet o 100%.

Rząd wprowadza akcyzę na e-papierosy
foto: Vaping360, CC BY 2.0

Ministerstwo Finansów ma nadzieję odbić sobie straty, na jakie skarb państwa narażany jest przez świadomych bezideowców rezygnujących z palenia tradycyjnego tytoniu.

Elektroniczne papierosy coraz częściej traktowane są na równi ze swoimi analogowymi przodkami – za ich palenie w miejscu publicznym grozi kara w wysokości 500 zł. Gadżetów – ani płynów do nich – nie można już także kupić przez internet. To rezultat uznania ich za dostępne od lat 18.

Resort chce, żeby równouprawnienie starego z nowym obowiązywało także w temacie akcyzy – cena papierosów to w większości opłata na rzecz skarbu państwa, podczas gdy z elektroniczne gadżety to tylko przychody z podatku VAT.

W projekcie ustawy, który został upubliczniony przez Ministerstwo Finansów, przewidziano wysokość akcyzy w cenie 70 gr za 1 ml liquidu. Jak łatwo wyliczyć, oznacza to wzrost ceny pojemnika o pojemności 10 ml o całe 7 zł.

Dla „nowatorskich wyrobów tytoniowych” – na przykład hybrydowego elektronicznego papierosa na prawdziwy tytoń – przewidziano następujące stawki – 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41% średniej ważonej ceny detalicznej sprzedaży tytoniu do palenia.

Producenci e-papierosów protestują przeciwko obłożeniu urządzeń i płynów akcyzą i przytaczają dane z Włoch. Po wprowadzeniu akcyzy na liquidy zawierające nikotynę tamtejszy rząd spodziewał się z tego tytułu wpływów wynoszących 86 mln euro – rzeczywistość ostro zweryfikowało te założenia, jako że faktyczny przychód do budżetu wyniósł 5 mln euro.

Projekt ustawy trafił teraz do konsultacji społecznych – resort oczekuje opinii od producentów i dystrybutorów.

Proponowane przepisy można przeczytać pod tym adresem.

Palicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele