29.02.2016 17:43

Samsung ma ochotę na Tidala

Tidal nie jest w dobrej sytuacji finansowej – serwis może potrzebować wsparcia od inwestora. Jako główny kandydat wskazywany jest Samsung.

Samsung ma ochotę na Tidala
foto: materiały prasowe

Mimo, że z usługi strumieniowania audio korzysta milion użytkowników, Tidal przeżywa trudne chwile – z przecieków wynika, że ma problemy z wypłacaniem artystom tantiem. Serwis ucierpiał na wpadkach związanych z publikowaniem premier.

Przed czasem upubliczniono album Rihanny, wydawnictwo Kanye Westa trafiło zaś nie tylko do subskrybentów Tidala, co według wyliczeń kosztowało rapera – i częściowo serwis – 10 mln dolarów tylko w pierwszych dniach po premierze.

Usługa zdobyła uznanie użytkowników dzięki podkreślaniu, że właścicielami Tidala są artyści i muzycy. Duże znaczenie miała także deklaracja o udostępnianiu muzyki w bezstratnym formacie FLAC.

Serwis należy do rapera Jay-Z, jako inni udziałowcy wymieniani byli Beyonce, Rihanna, Kanye West, Nicki Minaj, Daft Punk i Madonna. Główny właściciel był zmuszony do dofinansowania działalności start-upu.

Wśród popowego szaleństwa znajduje się także metalowa oaza - wśród albumów dostępnych w Tidal znaleźć można nagrania zespołów Anthrax, Wolfmother, Dream Theater, Megadeth, Anathema czy Motorhead.

Milion użytkowników jest smakowitym kąskiem dla przedsiębiorstw, które mają ambicję na mocne zaistnienie na rynku usług streamingowych, ale nie odnoszą spektakularnych sukcesów. Samsung już raz przystępował do rozmów o zakupie Tidala, negocjacje jednak zakończyły się fiaskiem. W lutym 2016 rozpoczęły się nowe rozmowy.

Koreański gigant szykuje według przecieków „coś dużego” na rynku strumieniowania – znana marka i milionowa rzesza użytkowników może mu w tym tylko pomóc. Na nowym, mianowanym w grudniu 2015 roku szefie Tidala jest wywoływana presja doprowadzenia serwisu do stanu, w którym będzie przynosił zyski.

Oprócz Samsunga jako chętni do kupna bądź ustanowienia bliskiej współpracy wymieniani są jeszcze Google (w grę wchodzi akwizycja) oraz Spotify (tutaj mowa o zmienieniu Tidala w markę-córkę serwisu na zasadzie współpracy).

Która z usług strumieniowania audio jest według Was najlepsza?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Samsung