26.02.2016 10:30

Selfie Stick dla MacBooka

Nikogo już nie dziwi osoba robiąca sobie zdjęcie smartfonem umieszczonym na kiju. Nieco niedowierzania i rozbawienia budzi próba złapania takiego ujęcia dużym i nieporęcznym tabletem. A co powiedzieć o selfie wykonywanym laptopem?

Selfie Stick dla MacBooka
foto: macbookselfiestick.com

Nie musicie się już zastanawiać. Grupa artystów z Nowego Jorku wybrała się na miasto, żeby przeprowadzić taką sesję zdjęciową. Jak widać po reakcjach przechodniów – są jeszcze na tym świecie rzeczy, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej obytego w internetach miłośnika nowych technologii.

Selfie Stick dla MacBooka to solidna konstrukcja – musi utrzymać ważący dobry kilogram laptop. Jego używanie wymaga sporo siły i wyczucia równowagi – na szczęście wygląda na to, że MacBook jest solidnie przymocowany do kijka i nie można go zbyt łatwo upuścić. Jeśli ma się dużo krzepy, można nawet utrzymać komputer używając tylko jednej ręki – druga może w tym czasie wykonywać znane z tysięcy internetowych zdjęć gesty.

Uwieczniony na fotografiach kij nie jest produktem, który można kupić. Powstał jako projekt artystyczny, wyolbrzymiający – dosłownie i w przenośni – zachowania, które mimo powszechności występowania, nie muszą być akceptowalne społecznie. Na niektórych zdjęciach udało się nawet przemycić znany i (nie)ceniony dzióbek.

Nie do końca wiadomo, czy używany przez artystów Selfie Stick rzeczywiście działa. Na części ujęć widać, że kamera MacBooka jest uruchomiona – twórcy nie opublikowali jednak żadnych selfie wykonanych przy pomocy iKijka.

Robienie selfie komputerem przenośnym wydaje się być absurdalne, jednak wiele zachowań, które początkowo wzbudzały śmiech, zadomowiło się na dobre w naszej kulturze. Technologia zmienia nasze życie – jak mówił ostatnio Tim Cook, szef Apple, na smartfonie znajduje się obecnie więcej informacji na temat jego właściciela niż w domu, w którym mieszka.

Artyści coraz śmielej sięgają do technologii, żeby dotrzeć do nas ze swoim przekazem. W performance wykonanym w Berlinie jego uczestnik przez 48 godzin nie zdejmował z głowy hełmu wirtualnej rzeczywistości, pokazując jak jego zdaniem będzie wyglądało nasze życie w bliskiej przyszłości.

Jakie absurdy związane z technologią dostrzegacie wokół siebie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Apple