25.10.2016 10:09

Sztuczna Inteligencja feruje wyroki sądowe

Specjalizująca się w sprawach dotyczących praw człowieka Sztuczna Inteligencja jest w stanie przewidzieć wyrok w toczącej się sprawie ze skutecznością 79% - wystarczy, że zapozna się z aktami.

Sztuczna Inteligencja feruje wyroki sądowe
foto: materiały prasowe

Twórcy postawili na uczenie maszynowe – algorytm przeszukiwał tekst opisów poszczególnych spraw w poszukiwaniu specyficznych wzorów. Na ich podstawie był w stanie podzielić analizowane przypadki na takie, w których dopatrzył się łamania praw człowieka i takie, w których zarzuty zostały oddalone.

Naukowcy starali się, żeby SI zdobyła wiedzę w sposób neutralny i nie zniekształcony dzięki przygotowaniu równej liczby przykładowych spraw.

Wynik jest imponujący – na 584 prawdziwe przypadki rozpatrywane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, Sztuczna Inteligencja wydała opinię zgodną z ostatecznym wyrokiem w 79% przypadków. Dane do nauki pobrano wprost z archiwum internetowego Trybunału.

Rozpatrywane przez ETPC skargi dotyczą przede wszystkim stosowania tortur, poniżającego traktowania oraz łamania prywatności.

Twórcy Sztucznej Inteligencji uspokajają – ich celem nie jest zbudowanie systemu mającego przejąć kontrolę nad wydawaniem wyroków.

"

Nie spodziewamy się, żeby SI zastąpiła sędziów i prawników. Sztuczna Inteligencja będzie mogła być wykorzystywana do szybkiej analizy spraw i wskazywania, które są najbardziej prawdopodobne jeśli chodzi o łamanie prawa, by nimi Trybunał mógł zająć się w pierwszej kolejności. "

Naukowcy zapewniają, że jeśli chodzi o skuteczność działania algorytmów, to nie jest jeszcze ich ostatnie słowo – stworzone przez nich narzędzie ma stawać się coraz lepsze wraz ze zwiększeniem liczby przeanalizowanych spraw.

Nie tylko sądy mogą doczekać się wsparcia ze strony Sztucznej Inteligencji – ta w wizji polskiego „policjanta przyszłości” może dowodzić podpiętymi do internetu funkcjonariuszami, pełniąc rolę komendanta.

Czy Sztuczna Inteligencja w sądzie to dobry pomysł?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele