28.11.2016 17:51

Sztuczna Inteligencja potrafi pokazać przyszłość

Naukowcom z MIT udało się stworzyć system AI, który na podstawie pokazanego mu zdjęcia jest w stanie stworzyć film pokazujący co działo się dalej. Na razie Sztuczna Inteligencja wybiega w przyszłość tylko o 1,5 sekundy – ale to dopiero początek.

Sztuczna Inteligencja potrafi pokazać przyszłość
foto: Tej3478, CC BY-SA 4.0

System powstał dzięki odpowiednio przeprowadzonemu uczeniu maszynowemu – AI zostało wytrenowane dzięki przeanalizowaniu 2 milionów krótkich filmików o łącznym czasie trwania zamykającym się w jednym roku.

Uczenie komputerów przewidywania przyszłości ma zaowocować zupełnie nowymi możliwościami w przypadku tworzenia autonomicznych samochodów czy też ustalania najlepszych sposób reagowania na rejestrowane sytuacje.

Sztuczna Inteligencja analizuje obiekty znajdujące się na zdjęciu – naukowcy nie stronili przy tym od wyzwań, pokazując między innymi ujęcia morskich fal czy ludzi spacerujących w trawie – po czym konstruuje animację pokazującą jak odnalezione podmioty poruszały się po uchwyceniu ich na fotografii.

Stworzone predykcje były analizowane przez inną Sztuczną Inteligencję, której zadaniem była ocena realistyczności sceny. Dzięki temu system nie tylko uczył się przewidywać przyszłość, ale także pokazywać ją w jak najlepszy sposób.

Jak na razie twórcy systemu upublicznili materiał, na którym widać miniaturowe filmiki przepowiadające przyszłość (w takiej właśnie rozdzielczości są generowane) - wygląda na to, że człowiek raczej nie da się przekonać, że to co widać na przykładach jest realnym zapisem. Widać jednak, że Sztuczna Inteligencja prezentuje ciekawy potencjał:

Naukowcy zapowiadają, że w dalszych etapach prac będą się koncentrować na zwiększeniu czasu, na jaki AI jest w stanie wybiec w przyszłość oraz poprawić jakość i rozdzielczość generowanych wizji.

Jak wykazały badania przeprowadzone wśród ludzkich obserwatorów, pokazująca przyszłość Sztuczna Inteligencja na obecnym etapie rozwoju jest o około 20% lepsza w generowaniu realistycznych animacji niż model wzorcowy sprzed rozpoczęcia procesu nauczania maszynowego.

Jakie zdjęcie pokazalibyście, żeby zobaczyć co działo się dalej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele