22.03.2016 14:36

Teatr będzie strzelał laserem do widzów

Teatr to nie miejsce dla smartfonów. Jermyn Street Theatre z Londynu zapowiedział, że widzowie używający podczas spektaklu telefonu będą dyscyplinowani za pomocą lasera.

Teatr będzie strzelał laserem do widzów
foto: materiały prasowe

Smartfony stały się nieodłącznymi towarzyszami życia. Używane są praktycznie wszędzie, jako że ich właściciele nie lubią się z nimi rozstawać. Problemem bywa nawet wyciszenie telefonu na godzinę lub dwie, o powstrzymaniu się od sprawdzania co kilka minut powiadomień już nawet nie wspominając.

Taki styl życia bywa irytujący i naprawdę przeszkadza innym ludziom. Zaglądanie w ekran jest szczególnie niemile widziane na sali kinowej, gdzie blask bijący z wyświetlacza telefonu wpływa na komfort oglądania filmu. Problemy z wyrzeczeniem się smartfonów mają także widzowie teatralni, postrzegani jako bardziej wyrobieni.

Jako pierwsi nową, innowacyjną metodę walki z osobami używającymi smartfonów podczas sztuki zastosowali Chińczycy w teatrach w Szanghaju oraz Pekinie. Teraz wykorzystanie laserów do uprzykrzania życia osób świecących podczas przedstawienia zapowiedział dyrektor artystyczny Jermyn Street Theatre, Anthony Biggs.

"

To zjawisko jest powszechne, musimy znaleźć sposób na jego powstrzymanie. Odgrywany przed występem montaż dzwonków telefonicznych nie jest skuteczny, dlatego myślę o użyciu laserów. "

Mowa tutaj oczywiście o wskaźnikach laserowych niezdolnych do wyrządzenia oświetlanej osobie krzywdy. Teatry liczą na to, że wiązki kierowane na użytkowników telefonów utrudnią im korzystanie ze smartfonów i napiętnują publicznie, zmuszając do schowania urządzenia do kieszeni. Takie rezultaty odnotowano w Chinach.

W polskich teatrach przed przedstawieniem odgrywane są komunikaty apelujące o wyciszenie telefonów – i oczywiście zdarzają się osoby, które o tej prośbie szybko zapominają. Po bardziej bezpośrednie sposoby wpływania na widzów chyba jeszcze w naszym kraju nie sięgano.

Jakie macie pomysły na skłonienie użytkowników telefonów do ich odłożenia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele