15.03.2019 15:11

Tesla zaprezentowała Model Y - wiemy ile będzie kosztował

”Ma funkcjonalność SUV-a, ale prowadzi się jak samochód sportowy” - mówi Elon Musk. 15 marca 2019 CEO Tesli oficjalnie ogłosił, nad czym firma pracowała przez ostatnie miesiące.

model y
foto: materiały prasowe/Tesla

Zaprezentowana została Tesla Model Y - pierwszy kompaktowy SUV w ofercie marki. Do klientów dostarczona ma być dopiero w 2020 ale już teraz sporo wiemy na jej temat. Może pochwalić się zasięgiem do 300 mil, zależnie od wersji. Pomieścić ma aż 7 pasażerów, a od 0 do 100 km rozpędza się w 3.7 s. Model Y to piąty samochód zaprezentowany przez Teslę, i drugie podejście marki, po Modelu 3, do podbicia rynku konsumenckiego.

elon musk
elon musk
Przeczytaj także Polacy zapłacą więcej. Elon Musk podnosi ceny Tesli

Model Y - najnudniejsza Tesla?

Z jednej strony - Model Y wygląda jak przerośnięty Model 3 i niczym nowym nie zaskakuje, z drugiej jednak - imponuje osiągami. Model Y występować będzie w kilku wersjach, różniących się głównie zasięgiem na jednym akumulatorze. Najpierw na rynku pojawi się wersja Long-range dostępna z napędem na tył lub na cztery koła i topowa Performance. Na podstawową wersję Standard przyjdzie nam poczekać najdłużej bo do 2021 roku. Ceny będą się wahać od 39 000 dolarów do 60 000 dolarów.

Problemy Elona Muska

Nieco dziwi ta premiera w momencie, kiedy Elon Musk musi sobie poradzić z problemami Tesli. Przypomnijmy, że obecnie firma poradzić sobie musi z ogromnym zapotrzebowaniem na Model 3, który okazał się hitem sprzedażowym, mimo faktu, że nie było go na rynku. Tesla zamyka kolejne salony firmowe i podniosła ceny większości oferowanych aut.

Oprócz zajmowania się Teslą Musk rozwija też drugą ze swoich firm - SpaceX. Ostatnio na przykład wyliczył koszt przeprowadzki na Marsa. W tej kwestii pojawiły się jednak pewne komplikacje Elon Musk już niedługo może stracić dostęp do kluczowych dla rozwoju SpaceX danych przez zapalenie jointa w programie na żywo. 

Marcin Czajkowski