16.01.2019 12:10

Twoje zdjecie może polecieć w kosmos, o ile wyślesz je jeszcze dziś

W kwietniu 2019 roku w kosmos poleci KRAKsat – piąty polski satelita w historii. Na jego pokładzie znajdzie się karta pamięci z wgranymi zdjęciami – propozycje można podsyłać do 16 stycznia 2019 roku.

Twoje zdjecie może polecieć w kosmos, o ile wyślesz je jeszcze dziś
foto: zrzut ekranu

KRAKsat tworzony jest przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z firmą SatRevolution. To typowy przedstawiciel cubesatów – jego wymiary to 10x10x10 cm, a waga wynosi 1 kg.

"

Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Chcemy sprawdzić realność pomysłu użycia go jako ciekłego koła zamachowego. Przy braku grawitacji w przestrzeni kosmicznej wprowadzimy ferrofluid w polu magnetycznym w ruch wirowy. Jeśli eksperyment się powiedzie – ciecz w zbiorniku powinna przyjąć oczekiwaną przez nas prędkość i spowodować zmianę prędkości obrotowej satelity w przeciwnym kierunku. "

kraksat_02

KRAKsat zostanie wyniesiony w kosmos przez rakietę Antares w ramach misji zaopatrzeniowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez statek Cygnus. Satelita zostanie wyrzucony z pokładu ISS na orbitę.

W 2018 roku na orbicie znalazł się PW-Sat 2, który wykonał pierwsze w historii  polskie satelitarne zdjęcie Ziemi.

Twoje zdjęcie może polecieć w kosmos na pokładzie polskiego satelity KRAKsat

W związku z pionierską misją KRAKsatu studenci AGH i UJ przygotowali konkurs #lecewkosmos.

"

Chcemy wykorzystać tę niepowtarzalną okazję i dać szansę entuzjastom kosmosu z całej Polski na bycie częścią naszej misji. Wewnątrz satelity znajdzie się karta SD, na którą planujemy wgrać zdjęcia i inne zainspirowane tematyką kosmiczną materiały, aby trafiły wraz z KRAKsatem na orbitę. "

Zdjęcie można podsyłać do 16 stycznia 2019 roku. Fotografia zgłaszana do podróży w kosmos powinno być inspirowane kosmosem. Można je podesłać za pośrednictwem formularza na stronie www.lecewkosmos.pl lub zamieścić na Facebooku, Twiterze czy Instagramie, opisując tagami #lecewkosmos oraz #kraksat.

Wyślecie swoje zdjęcie w kosmos?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele