09.11.2017 14:59

Uber pracuje z NASA nad latającymi taksówkami

Bliżej, niż myślisz – tak dwuznacznie brzmi hasło reklamowe Uber Air, czyli powietrznych przewozów Ubera. Dzięki współpracy z NASA usługa ma być uruchomiona już w 2020 roku.

Uber pracuje z NASA nad latającymi taksówkami
foto: materiały prasowe

Trzy lata na zaprojektowanie pojazdu mogącego bezpiecznie latać nad miastami oraz stworzenie systemu zarządzania miejskim ruchem powietrznym to rzeczywiście bliski termin. Jak jednak pokazują projekty pasażerskich dronów, które są testowane już dziś, nie jest to misja niemożliwa.

Swoje konstrukcje pokazali między innymi Chińczycy (Ehang184) i Niemcy (Volocopter VC200), wizję latającego pojazdu zaprezentowali także Polacy (Superkondensator dron). Ich zaletą – podkreślaną przez drugie znaczenie hasła reklamowanego – jest znaczne skrócenie czasu podróży dzięki uniezależnieniu się od zakorkowanych, naziemnych tras.

Według pokazanej wizji przeloty Uber Air mają odbywać się w pojazdach kierowanych przez ludzi – być może nie jesteśmy jeszcze gotowi na autonomiczne drony pasażerskie.

Podróż za pomocą Uber Air odbywałaby się pomiędzy ustalonymi punktami przesiadkowymi – dotarcie do ostatecznego punktu docelowego odbywałoby się już tradycyjnie samochodem. Uber spodziewa się, że nowa usługa będzie cieszyć się ogromnym zainteresowanie i popiera te stwierdzenie statystykami – w lecie 2017 roku usługę UberHELIKOPTER próbowano zamówić w Polsce ponad 90 tysięcy razy. Miejsc było tylko 10.

W prace nad systemem Uber Air została włączona NASA – amerykańska agencja kosmiczna wspomoże Ubera przy opracowywania koncepcji Zarządzania Ruchem Bezzałogowym oraz Bezzałogowych Systemów Powietrznych, które umożliwią bezpieczny i efektywny ruch małych pojazdów latających.

Jeff Holden, Chief Product Officer w Uberze nie ukrywa zadowolenia z rozpoczęcia współpracy.

"

Podpisane porozumienie daje podstawy dla dalszej współpracy Ubera i NASA w celu stworzenia technologii zarządzania ruchem powietrznym nowej generacji. UberAIR będzie wykonywał więcej lotów nad miastami niż było to możliwe kiedykolwiek wcześniej. Realizacja tego zadania w bezpieczny i efektywny sposób będzie wymagała fundamentalnych zmian w technologii zarządzania ruchem powietrznym. "

Debiut powietrznych przewozów Ubera w Polsce spodziewany jest znacznie później, niż wspominany 2020 rok – wtedy usługa zostanie uruchomiona pilotażowo w 6 amerykańskich miastach. Na razie wiadomo, że do programu zakwalifikowano Dallas i Los Angeles.

Korzystalibyście z powietrznego transportu w mieście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele