19.07.2016 14:30

Uruchom tryb incognito, a komputer zamknie drzwi na klucz

Technologia sprawia, że nasze życie staje się lepsze. Przykładem może być automatyczne blokowanie drzwi po uruchomieniu w przeglądarce trybu incognito.

Uruchom tryb incognito, a komputer zamknie drzwi na klucz
foto: kadr z wideo

Dobrze przeczytaliście – odwieczne obawy związane z prywatnością przeglądania treści i możliwością zachowania ich tylko dla siebie mogą odejść w zapomnienie.

Jak cieszy się wynalazca, od teraz będzie można bezpiecznie kupować w internecie prezenty dla swojej dziewczyny lub żony bez ryzykowania, że jej nagłe i niezapowiedziane wejście zrujnuje całą niespodziankę. A przecież wszyscy wiemy, że to właśnie z tego powodu został wymyślony tryb incognito.

Jak działa ten epokowy wynalazek? Połączenie komputerka Arduino Uno wraz z odpowiednim oprogramowaniem odpowiada za wykrywanie uruchomienia prywatnego okna przeglądarki i w odpowiedzi wprawienia w ruch mechanizmu zamykania drzwi.

Przygotowanie zestawu wymagało umiejętności programistycznych i inżynieryjnych. Specjalna aplikacja sprawdza uruchomione na komputerze PC przeglądarki internetowe i gdy tylko wykryje otworzenie sesji incognito (najwyraźniej prototypowe urządzenie działa tylko z Google Chrome), przekazuje sygnał do Arduino.

Mały komputerek w z kolei uruchamia serwomechanizm ryglujący drzwi. Co ważne, autor wynalazku pomyślał o wszystkim i zamknięcie prywatnego okna powoduje natychmiastowe odblokowanie zamka – wszystko to bez konieczności odchodzenia od komputera.

Autor wspomina także o możliwości zmodyfikowania rozwiązania i podłączenia do niego megafonu zamiast rygla. Po co jednak oznajmiać hałasem włączanie trybu incognito, tego już wynalazca nie wyjaśnił.

Wprawne oko dostrzeże na prezentacji kilka szczegółów, które rzucają cień wątpliwości na prawdziwość intencji zastosowania systemu automatycznego zamykania drzwi akurat do bezpiecznych zakupów.

Być może jednak login użytkownika sklepu internetowego jest czystym przypadkiem, tak samo jak nazwa projektu programu. O przedmiotach obecnych na biurku nie wspominając.

Innym przykładem technologii dosłownie ratującej życie jest stworzony przez Boston Dynamics robot SpotMini, który nie tylko sprząta w kuchni, ale także potrafi przynieść zimne piwo.

Osoby, które po zapoznaniu się z wynalazkiem poczuły w sobie zew Adama Słodowego mogą wykorzystać tę pozytywną energię własnoręcznie tworząc nowiutkiego iPhone'a 7 na długo przed jego oficjalną premierą. Niezbędna będzie gumówka i imadło.

A jeśli myślicie, że umiejętność improwizowania jest domeną tylko i wyłącznie polskiej nacji, zobaczcie jak Wyspy Owcze rozwiązały problem braku Google Street View za pomocą systemu nazwanego Sheep View 360.

A Wy do czego używalibyście tego genialnego wynalazku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele