29.11.2019 16:29

W Poznaniu powstał mural antysmogowy. Czyści powietrze jak 77 drzew

Każdy sposób jest dobry na sposób z zanieczyszczeniem powietrza. W Poznaniu odsłonięto uroczyście namalowany specjalną farbą mural, który potrafi neutralizować smog.

smog
foto: materiały prasowe Shuttertock

Polska jest czerwoną wyspą na mapie Europy, jeśli chodzi o jakość powietrza. Wynika to w dużej mierze z zamiłowania do jazdy własnymi samochodami zamiast korzystania z komunikacji miejskiej oraz z ogrzewania domów i mieszkań piecami zwanymi już nawet oficjalnie „kopciuchami”.

Spalanie w nich paliwa o niskiej jakości, a także śmieci, powoduje emitowanie dużej ilości zanieczyszczeń. Żeby z nimi walczyć, miasta wprowadzają na przykład darmowe przejazdy komunikacją miejską w dni ze szczególnie kiepską jakością powietrza, a rząd uruchomił akcję dopłat do wymiany pieca na bardziej przyjazny środowisku.

piwo antysmogowe
piwo antysmogowe
Przeczytaj także Czesi wymyślili piwo antysmogowe. W ramach walki o jakość powietrza było za darmo

W Poznaniu odsłonięto właśnie mural, który walkę ze smogiem podnosi na zupełnie nowy poziom. Namalowany specjalną farbą obraz wchłania niektóre części składowe smogu.

Mural antysmogowy w Poznaniu. Nowy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Uroczystego odsłonięcia muralu antysmogowego dokonała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Mural powstał na osiedlowym domu kultury w dzielnicy Winogrady. Malunek ma powierzchnię 77 metrów kwadratowych. Zawarte w farbie substancje walczące ze smogiem będą aktywne przez 10 lat, wyciągając w tym czasie z powietrza zanieczyszczenia równe pracy 77 drzew.

Minister Emiliewicz dała do zrozumienia, że tak może wyglądać przyszłość polskiej walki ze smogiem.

"

Mural jest symbolem odpowiedzialnego myślenia o kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Instalacja taka jak w Poznaniu, to dobry trend na przyszłość. Dowodzi, że miasta w Polsce mogą być innowacyjne. Że mogą i powinny korzystać z odnawialnych źródeł energii. "

Mural przedstawia charakterystyczne poznańskie budynki: Okrąglak, Bałtyk i Collegium Altum oraz domki budnicze ze Starego Rynku. Widać na nich także samochody elektryczne oraz instalacje fotowoltaiczne i wiatraki.

Zobacz także: Stan Borys trafił do szpitala przez smog? Muzyk odwołał koncerty 

Co lepiej robić?

Tagi: Duperele