16.11.2017 13:34

Warszawa dokłada się mieszkańcom do zakupu smartfonów

Nawet 2,5 tysiąca złotych dokłada swoim mieszkańcom do zakupu smartfona Warszawa. Na dofinansowanie mogą liczyć osoby cierpiące na dysfunkcję wzroku – telefony mają stać się wirtualnymi przewodnikami po mieście.

Warszawa dokłada się mieszkańcom do zakupu smartfonów
foto: UM Warszawa

Na zakupy przeznaczono milion złotych – kwota ta może w razie potrzeby się zwiększyć. Osoby mające trudności z widzeniem zapraszane są na szkolenia, podczas których mogą zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami biorąc je do ręki i sprawdzając w działaniu.

W zależności od stopnia niepełnosprawności i wysokości wkładu własnego pomoc finansowa miasta może sięgnąć 2,5 tysiąca złotych, przy czym maksymalnie można liczyć na dopłatę w wysokości 90% wartości telefonu.

Smartfony – można wybierać między modelami z Androidem 4.4 lub wyższym lub iPhonem z iOS 8.0 – posłużą właścicielom do korzystania z aplikacji „Virtualna Warszawa”, która ma pomagać poruszać się po mieście.

"

Celem projektu jest stworzenie systemu mikronawigacji, z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i mikronadajników - beaconów oraz usług wsparcia w postaci aktywizacji społeczno-zawodowej i dofinansowania do zakupu telefonów komórkowych typu smartphone, dedykowanych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. "

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zamierzają oznaczyć beaconami – specjalnymi znacznikami komunikującymi się ze smartfonami – między innymi wejścia do najważniejszych budynków pożytku publicznego, takich jak urzędy, ośrodki zdrowia czy szkoły.

Przechodząca w pobliżu osoba z dysfunkcją wzroku dostanie informacje o tym, gdzie się znajduje, jakie oferty i wydarzenia kulturalne są w danym miejscu oferowane oraz jak dostać się do miejsca (na przykład okienka lub pokoju), w którym może załatwić swoją sprawę.

Nawigacja wewnątrz pomieszczeń możliwa jest dzięki beaconom rozmieszczonym na ścianach – podpowiadają one, gdzie skręcić, żeby dotrzeć do wyznaczonego celu.

Do programu dofinansowania w ramach projektu „Virtualna Warszawa” zakwalifikowało się 1000 osób – obecnie Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Warszawy z pomocą Fundacji Szansa dla Niewidomych prowadzi prezentacje poszczególnych modeli objętych dofinansowaniem, pozwalając wybrać pomiędzy Androidem i iOS oraz zdecydować się na konkretny telefon.

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Bloomberg Philanthropies w ramach Mayors Challenge.

Co myślicie o projekcie Virtualna Warszawa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele