05.12.2016 12:17

Wideo 360 stopni pokazuje wypadek po pijaku

Producent alkoholu postanowił pokazać, czym kończy się prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Film nakręcony w technologii 360 stopni największe wrażenie robi, gdy ogląda się go za pomocą gogli VR.

Wideo 360 stopni pokazuje wypadek po pijaku
foto: zrzut ekranu

Problem nietrzeźwych kierowców dotyczy nie tylko polskich dróg – choć w naszym kraju skala tego zjawiska jest ogromna. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015 roku zatrzymano niemal 130 000 osób, które kierowały samochodem pod wpływem alkoholu.

Nietrzeźwi kierowcy spowodowali w 2015 roku 2211 wypadków – to 6,7% wszystkich takich zdarzeń. Zginęło w nich 318 osób, a 2535 zostało rannych.

Polacy znany się z zamiłowania do trunków – być może właśnie z tego powodu wiadomość o przypadkowym odkryciu naukowców, którym udało się stworzyć alkohol etylowy z atmosferycznego dwutlenku węgla, spotkała się wśród naszych Czytelników z tak dużym entuzjazmem.

Picie alkoholu kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem i relaksem – dlatego właśnie nagranie, w którym można sterować pracą kamery i patrzeć na zdarzenia z wybranej przez siebie perspektywy, robią tak duże wrażenie. Film został oznaczony jako odpowiedni tylko dla widzów dorosłych.

Z myślą o osobach, które chciałyby sprawdzić czy przypadkiem prowadzenie imprezowego życia nie zaczęło zmieniać się w problem alkoholowy powstała polska aplikacja Alky Recovery – zadaje ona użytkownikowi pytania, śledząc jego stan emocjonalny i ostrzegając, gdy tęsknota za imprezowaniem może oznaczać początek uzależnienia.

Na inny pomysł wpadł producent inteligentnej opaski BACtrack – nie mierzy ona spalonych kalorii czy przebytych kroków, lecz monitoruje stężenie alkoholu we krwi. W przyszłości dane te będą mogły być udostępnianie komputerowi w samochodzie, który zablokuje możliwość uruchomienia silnika po przekroczeniu dopuszczalnej liczby promili.

Równie niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu może być używanie przez kierowcę telefonu - powstają już pierwsze „alkomaty dla smartfonów”, których zadaniem będzie sprawdzenie, czy i jak posiadane przez kierującego urządzenie było wykorzystywane w czasie jazdy.

Jakie wrażenie zrobił na Was filmik?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele