17.09.2019 15:24

Wybuch w rosyjskim centrum wirusologii. W ośrodku przechowywana jest ospa i ebola

Właśnie w taki sposób na filmach zaczyna się koniec świata. W Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii „Wektor”, jednym z dwóch miejsc na świecie, gdzie przechowywane są aktywne próbki wirusa ospy, doszło do eksplozji. Rosyjskie władze zapewniają, że nie ma się czego obawiać.

ospa
foto: Shutterstock

Takie same uspokajające komunikaty pojawiały się po wybuchu na jednym z poligonów. Gdy prawda wyszła na jaw okazało się, że doszło do eksplozji reaktora jądrowego, w którym zginęli czołowi naukowcy, a ekipom ratowniczym, jak było w przypadku Czarnobyla, nie przekazano podobno nawet że mają do czynienia z terenem napromieniowanym.

Grozę takich działań pokazał bardzo udanie serial „Czarnobyl”.

Foto: materiały prasowe HBO, Sky Atlantic
Foto: materiały prasowe HBO, Sky Atlantic
Przeczytaj także Stacja HBO udostępniła bonusowy odcinek "Czarnobyla"

Nazwa Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” pojawiła się już w zachodniej prasie w latach 90’ XX wieku. Podejrzewano wtedy, że w ośrodku mogły być prowadzone prace nad bronią biologiczną.

Wybuch w ośrodku wirusologicznym, jednym z dwóch miejsc na Ziemi, gdzie przechowuje się aktywny wirus ospy

W oficjalnym komunikacie Rosjanie podali, że podczas zaplanowanych prac remontowych doszło do wybuchu butli z gazem.

W rezultacie eksplozji doszło do wybicia szyb i zaprószenia ognia. Jeden z pracowników został hospitalizowany z oparzeniami trzeciego stopnia. Pożar udało się szybko opanować i nie dotarł do pomieszczeń, w których przechowywane są niebezpieczne patogeny.

Agencja TASS donosi, że nie doszło do uwolnienia żadnego z groźnych wirusów, a do wybuchu doszło w miejscu, gdzie nie są przechowywane żadne próbki.

Jak wynika z ustaleń mediów, do pożaru wezwano 13 wozów straży pożarnej, zagrożenie wydostania się na świat śmiertelnie groźnych wirusów potraktowano więc nad wyraz poważnie.

Rosyjski ośrodek cieszy się dużą renomą na świecie. W 2019 roku wsławił się stworzeniem szczepionki na ebolę.

Zobacz także: Koniec świata nadejdzie szybciej, niż myślimy. Trwa wymieranie holoceńskie 

Co spowoduje koniec świata?

Tagi: Duperele