19.05.2016 17:12

Wyłączą internet, żeby uczniowie nie ściągali

Uczniowie, którzy nie przykładali się do nauki, mogą zacząć rozpaczać – irackie Ministerstwo Edukacji zleca wyłączenie w całym kraju internetu, żeby zapobiec pojawianiu się przecieków z pytaniami egzaminacyjnymi.

Wyłączą internet, żeby uczniowie nie ściągali
foto: materiały prasowe

Metoda jest sprawdzona i działa – zestawy trafiają do szkół na kilka godzin przed rozpoczęciem testu, osoby chcące zarobić na ich sprzedaży mają więc niewiele czasu na rozesłanie ich do potencjalnych klientów.

Głównym kanałem komunikacyjnym używanym do udostępniania przecieków stał się Facebook, na którym powstawały specjalne profile obiecujące publikację pytań przed rozpoczęciem egzaminów. Za dopuszczenie do danej grupy trzeba było zapłacić.

Start egzaminów wyznaczony był na godzinę 8 – władze zarządziły całkowite wyłączanie internetu pomiędzy 5 a 8 rano. Działanie zostało udokumentowane przez firmy analityczne.

Sposób na ukrócenie oszustw na egzaminach musiał okazać się skuteczny, gdyż Irak użył go już drugi rok z rzędu. Rzecznik lokalnego Ministerstwa Edukacji zapowiedziała ponadto, że internet zostanie wyłączony także przed następną turą egzaminów, zaczynającą się 25 maja.

"

Poprosiliśmy Ministerstwo Komunikacji o wyłączeniu usług dostępu do internetu ponieważ wiemy, że niektórzy uczniowie – ci, którzy byli zbyt leniwi żeby się uczyć – będą używać sieci do nielegalnego zdobycia odpowiedzi. "

Irak podchodzi do kwestii przecieków bardzo poważnie – aresztowano osoby, które próbowały sprzedawać pytania egzaminacyjne. Zupełnie inaczej na sprawę patrzą rodzice, którzy zdecydowali się na zakup pytań.

"

Dla mnie to możliwość udzielenia synowi pomocy w zdaniu egzaminu, nawet pomimo tego, że jest to nielegalne. Otrzymałam trzy dokładne zestawy, pozostałe pięć zawierało tylko połowę z zadawanych pytań. "

Irak nie jest jedynym krajem, który wyłączał internet na czas egzaminów - w 2014 roku taką akcje przeprowadził Uzbekistan, w lutym 2016 roku czasową blokadę sieci komórkowych zarządzono w Indiach.

A Wy jakie znacie sposoby zapobiegania ściąganiu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele