10.08.2016 11:54

Wyślij swój tweet w podróż do gwiazd

Marzenie o sięgnięciu gwiazd może spełnić się szybciej, niż wszyscy się spodziewaliśmy – na Kickstarterze ruszyła kampania mająca sfinansować prace nad sondą kosmiczną zdolną do osiągnięcia 30% prędkości światła. Na jej pokładzie może znaleźć się wiadomość od Ciebie.

Wyślij swój tweet w podróż do gwiazd
foto: zrzut ekranu

Za projektem „Voices of Humanity” stoją naukowcy z uniwersytetu w Kalifornii. Ich praca wspierana jest przez NASA, która poszukuje nowych sposobów na wysyłanie pojazdów w głęboką przestrzeń kosmiczną.

Proponowana przez naukowców sonda ma mieć małe rozmiary – jest do dysk o średnicy 10 cm i grubości zbliżonej do ludzkiego włosa. Będzie wyposażona w zestaw czujników oraz pamięć, w której mają być zapisane dane nadesłane przez internautów (a w dalszej perspektywie przez całą ludzkość) – nie znajdzie się jednak na niej żadnego silnika.

Pojazd ma być wprowadzany w ruch za pomocą silnego lasera – lekka konstrukcja ma zapewnić dużą skuteczność w przekazywaniu pędu fotonów sondzie. Jak szacują naukowcy, w docelowej konfiguracji w ciągu 10 minut możliwe będzie uzyskanie nawet 30% prędkości światła.

Zanim jednak możliwe będzie osiągnięcie tego poziomu, potrzebne są badania i testy prototypów. Zbiórka pieniędzy ma zapewnić fundusze na wystrzelenie w styczniu 2017 roku pierwszego modelu na niską ziemską orbitę i sprawdzenie, jak będzie zachowywać się w kosmosie. Kolejne misje mają kierować sondy coraz dalej od Ziemi.

Podobne założenia ma zapowiedziany w kwietniu 2016 roku projekt Breakthrough Starshot, w który zaangażowany jest Stephen Hawking. Wspierani przez rosyjskiego miliardera naukowcy ogłosili, że prace badawczo-rozwojowe nad napędzaną impulsem laserowym sondą potrwają 20 lat.

foto: materiały prasowe

W ramach podziękowania za wsparcie kampanii „Voices of Humanity” w pamięci sondy wysyłanej w podróż do gwiazd znajdą się wiadomości przygotowane przez wspierających. W zależności od kwoty przeznaczonej przez daną osobę na rozwój projektu – naukowcy celują w zebranie 30 000 dolarów na stworzenie i wysłanie w kosmos prototypu oraz 100 000 dolarów na zbudowanie naziemnej instalacji laserowej - może być to pojedynczy tweet, ale też utwór muzyczny, film, a nawet sekwencja DNA.

Najbardziej hojni darczyńcy mogą liczyć na udostępnienie całej pamięci układ „Humanity Chip” tylko dla siebie – ma ona pojemność 8 GB. Według planów naukowców, w przestrzeń mają być wysyłane setki, a nawet tysiące tego rodzaju konstrukcji, dla każdego chętnego znajdzie się więc miejsce. Szczególnym bonusem ma być możliwość wskazania, w które miejsce ma zostać wysłana sonda z przygotowanym przez siebie przekazem.

"

Naszym długoterminowym celem jest stworzenie technologii pozwalającej na przeprowadzania misji międzygwiezdnych. Sondy, które zostaną wysłane w takie podróże, zostaną wyposażone w układy pamięci z przekazami od mieszkańców Ziemi. Stworzymy nowoczesne arki i kapsuły czasu, która unieśmiertelni ludzkość wśród gwiazd. "

Naukowcy opierają swoje zamiary na wynikach przeprowadzonego w 2015 roku eksperymentu, pokazującego możliwość wpłynięcia na ruch obiektu za pomocą silnej wiązki laserowej.

Jaką wiadomość wysłalibyście do gwiazd?

Michał Tomaszkiewicz