12.04.2017 16:47

Zobacz na żywo transmisję 4K wprost z kosmosu

Kosmos nigdy jeszcze nie zapierał tchu tak bardzo – NASA przygotowuje się do przeprowadzenia transmisji na żywo w rozdzielczości 4K z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zobacz na żywo transmisję 4K wprost z kosmosu
foto: NASA

Dziewiczy sygnał zostanie wysłany 26 kwietnia 2017 roku, kiedy to kosmonautka Peggy Whitson będzie brała udział w konferencji zatytułowanej „Sięganie do gwiazd: łączenie z przyszłością z NASA i Hollywood”.

Podczas panelu poruszane będą kwestie zaawansowanych technik obrazowania oraz rozwiązań chmurowych w badaniach naukowych i tworzeniu filmów. Można zapewne liczyć, że oprócz samej prelegentki kamera będzie także pokazywać widok z okien stacji, dzięki czemu zobaczymy Ziemię w ultra wysokiej rozdzielczości.

Przygotowania do transmisji zaczęły się jeszcze w 2016 – w grudniu tego roku na ISS została dostarczona kamera RED Epic Dragon, zdolna do rejestrowania i przesyłania obrazu w rozdzielczości 4K. Dotarła ona z innymi zapasami na pokładzie japońskiej misji towarowej.

Połączenie ma być demonstracją możliwości sprzętu i zostało przygotowane przez Amazon. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na stronie AWS, organizacja obiecuje także udostępnienie zapisu konferencji dla wszystkich chętnych, a w szczególności tych, których łącze internetowe będzie wymagało nieco więcej czasu na zbuforowanie wideo 4K.

Wyglądać obrazu z kosmosu będzie można 26 kwietnia 2017 roku o godzinie 18.30 polskiego czasu.

Czekając na tę przełomową chwilę można sobie przypomnieć, jak wygląda powrót z przestrzeni kosmicznej. Nagranie z kamery umieszczonej na rakiecie wielokrotnego użytku SpaceX zostało udostępnione w internecie – widać na nim przebieg wejście w ziemską atmosferę i lądowanie na barce czekającej na Falcona 9 na oceanie.

Obejrzysz relację 4K na żywo z kosmosu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Duperele