28.11.2016 10:44

iPhone 7 kontra najsilniejszy kwas – co z niego zostało?

Kwas fluoroantymonowy jest 100 000 000 000 000 000 razy silniejszy od kwasu siarkowego. Co się stanie, gdy na jego działanie wystawi się lśniącego nowością iPhone’a 7? Takiego wyniku mało kto się spodziewał.

iPhone 7 kontra najsilniejszy kwas – co z niego zostało?
foto: kadr z wideo

Jak rzadko kiedy sformułowanie „nie próbujcie tego w domu” jest jak najbardziej na miejscu – igranie z jednym z najsilniejszych znanych ludzkości kwasów może skończyć się tragicznie. O skali zagrożenia można przekonać się już na początku nagrania, widząc jak zabezpieczona jest buteleczka, w której znajdują się kryształki kwasu.

Substancja jest wyjątkowo niebezpieczna dla materii organicznej – krótkotrwały kontakt ze skórą może zakończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią - podobnie zresztą jak wdychanie oparów, o wypiciu nawet nie wspominając. Na szczęście ryzyko wziął na siebie już ktoś inny – można więc spokojnie usiąść przed ekranem i zobaczyć, jak superkwas wżera się w metalową obudowę iPhone’a 7.

Nie jest do końca jasne, czy twórca filmu rzeczywiście użył kwasu fluoroantymonowego – korzystanie z niego wymaga zdecydowanie większych środków ostrożności, niż została to pokazane na nagraniu. Oznaczenie na butelce wskazuje, że rzeczywiście mamy do czynienia z tą substancją. Autor nagrania sięgnął także po kwas siarkowy:

Czy tak potraktowany iPhone 7 miał szansę przeżyć? Wydawałoby się, że to niemożliwe – w końcu w specyfikacjach telefonu można wyczytać o odporności na wodę, a nie żrące substancje – jednak po doładowaniu akumulatora okazało się, że smartfon nie tylko się uruchamiał, lecz także działał niemal bez zarzutu – nie licząc oczywiście nadgryzionego metalu obudowy i częściowo rozpuszczonego szkła chroniącego ekran.

Mniej szczęścia miały iPhone’y testowane w nawet bardziej niedorzeczne sposoby – jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy konstrukcja Apple jest kosiarko- lub wulkanoodporna, w tym zestawieniu możecie to sprawdzić.

A Wam jakie ekstremalne testy telefonów udało się przypadkiem wykonać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele