06.03.2019 11:28

Polacy zapłacą więcej! Rząd chce nałożyć podatek na usługi streamingowe

Rząd szuka jak może nowych sposobów finansowania obietnic wyborczych - na początku marca 2019 wpadł na pomysł opodatkowania serwisów streamingowych.

premier morawiecki
foto: agencja East News

Polski rząd planuje nałożyć podatek na tych, którzy oglądają Netfliksa w niedziele bez handlu. Według słów premiera Morawieckiego już niedługo nałożony zostanie podatek na serwisy streamingowe typu Netflix, Spotify czy HBO GO. PiS oczekuje dodatkowego wpływu do budżetu państwa na poziomie miliarda złotych rocznie.

Czy Polacy zapłacą więcej za serwisy streamingowe?

Jak się okazuje, podwyżka, o której informowaliśmy na początku marca 2019 może jednak dojść do skutku. Premier Morawiecki ujawnił źródła finansowania tzw. Nowej Piątki.

Podatkiem obarczone mają zostać również reklamy w internecie - zapłacić będzie zatem musiał Google, który w Polsce odpowiada za większość reklam wyświetlanych w sieci. Jeśli chodzi o media społecznościowe, potentatem w kategorii reklam jest Facebook. Podatki od reklam to kolejny cios polskiego rządu w giganta z Doliny Krzemowej. Opodatkowane mają zostać również serwisy streamingowe takie jak Netflix i HBO GO.

podatki
podatki
Przeczytaj także „Twój e-PIT” zawyża podatek małżeństwom. Zeznania trzeba poprawić ręcznie

Zapowiedź opodatkowania serwisów streamingowych - reakcje

Jak można się było spodziewać, użytkownicy serwisów streamingowych do nowych informacji podchodzą mniej entuzjastycznie niż premier Morawiecki. Niektórzy oskarżają rząd o “utrudnienie dostępu do kultury”, jeszcze inni słusznie zauważają, że podatków nie zapłacą “cyfrowi giganci”, a użytkownicy.

Tak czy inaczej, nie znane są jeszcze szczegóły, jakie przepisy zostaną wprowadzone, w celu uzyskania dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Tych nie poznamy pewnie zbyt szybko.

Co sądzisz o opodatkowaniu serwisów streamingowych?

Marcin Czajkowski
Tagi: Duperele Technologia