20.03.2019 12:31

Uber Eats wprowadza nowe opłaty. Zapłacimy więcej?

Uber Eats debiutował w Polsce w 2017 roku. Od tego czasu nie zmieniły się jednak zasady płacenia za posiłki. Te, zmienione przez Ubera w USA w marcu 2019  pozwalają sądzić, że niedługo i Polacy zapłacą więcej za jedzenie na dowóz.

burger
foto: materiały prasowe

Uber Eats działa w największych polskich miastach. Aplikacja dba o zaspokojenie głodu mieszkańców Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Sopotu. Usługa cieszy się sporą popularnością, tworząc konkurencję dla portali jak Pyszne.pl, czy PizzaPortal. Polacy bardzo przyzwyczaili się do wygody zamawiania jedzenia - tylko w 2018 jeden z warszawiaków skorzystał z Uber Eats 534 razy. Więcej statystyk Uber udostępnił w styczniu 2019 roku.

taksówkarze demolują auta Ubera
taksówkarze demolują auta Ubera
Przeczytaj także Taksówkarze nagrali, jak demolują w Warszawie auta kierowców Ubera. „Piętnowanie złodziejstwa” [WIDEO]

Uber Eats - niejasne zasady naliczania nowych opłat

Pod koniec marca 2019 roku Uber wprowadził dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych szereg nowych opłat - opłatę serwisową, opłatę za dostawę i dodatkową opłatę za małe zamówienie (w USA - poniżej 10 dolarów).

Niejasne są zasady naliczania nowych opłat. Amerykanie, którzy już ich doświadczają, donoszą, że mogą one oznaczać podwyżkę, lub obniżenie cen zamówień. Generalnie, jest opłata za dowóz (od 49 centów do 3.99 dolarów), opłata serwisowa, wynosząca 15 procent wartości zamówienia oraz opłata od małego zamówienia - wynosząca 2 dolary.

Weźmy przykład McDonald'sa na Brooklynie - przed podwyżką cen, duży zestaw z BigMac’iem wiązał się z kosztem 17.73 dolarów (w tym cena samego zestawu - 11.70 $, podatek - 1.04 $, dostawa - 4.99 $). Po zmianie, koszt tego samego zestawu wynosi już 16.98 dolarów (koszt dostawy został rozbity na opłatę serwisową - 1.75 $ i samą dostawę - 2.49 $). Jest więc taniej.

Z drugiej strony jednak, przy zamówieniu z tej samej restauracji zestawu z McNuggets, kosztującego 9.69 dolarów zapłacić będziemy musieli Uberowi 16.49 dolarów. Przed zmianami było to 15.54 dolarów. Różnica wygląda z nowo wprowadzonej opłaty od małych zamówień.

bolt
bolt
Przeczytaj także Już nie będzie można korzystać z Taxify! Aplikacja zmienia nazwę na Bolt

Uber Eats - niedługo zmiany opłat w Polsce?

Na razie Uber wprowadził nowe opłaty tylko w Stanach Zjedoczonych. Rośnie jednak jego popularność w Polsce, więc niewykluczone, że niedługo również doczekamy się zmian. Wiemy, że Uber wprowadza do aplikacji coraz to nowe funkcje - jak ostatnio uczenie maszynowe.

"

Osoby korzystające z aplikacji mogą również oceniać zamówione przez siebie potrawy za pomocą gwiazdek (1-5), dzięki czemu najwyżej ocenione dania będą wyświetlały im się w pierwszej kolejności. Co więcej, aplikacja Uber Eats wykorzystuje mechanizmy z zakresu machine learning, czyli uczenia maszynowego. Na podstawie wyborów dokonywanych przez użytkownika „poznaje” jego smaki, „ucząc się” ich i rekomendując potrawy, mogące odpowiadać jego gustom kulinarnym. "

O popularności aplikacji świadczy też jej udany start - przez pierwszy miesiąc działania w Polsce ściągnęło ją 50 000 użytkowników. W ciągu dwóch lat jej istnienia, padło również wiele innych ciekawych rekordów. Na razie nie wiemy, czy w Polsce również zmienią się opłaty za korzystanie z usługi - wysłaliśmy jednak już stosowne zapytanie do biura prasowego Ubera w Polsce.

Korzystacie z Uber Eats?

Marcin Czajkowski