12.04.2019 15:16

Rusza polubowny e-sąd. Jak kogoś pozwać? [PORADNIK]

Mimo, że e-sąd działa w Polsce już od jakiegoś czasu to na internetowy sąd z prawdziwego zdarzenia przyszło Polakom czekać do kwietnia 2019 roku. Rusza Ultima Ratio - polubowny sąd online.

ultima ratio
foto: zrzut ekranu/ultimaratio.pl

Polska spółka buduje e-sąd, dzięki któremu wyroki mają zapadać nawet w 3 tygodnie. Trudno w to uwierzyć, ale Ultima Ratio zapewnia, że tak to właśnie będzie wyglądać. Złożysz pozew nie wychodząc z domu, a sędzia po zapoznaniu się z materiałem dowodowym na tablecie, wyda wyrok. Oficjalnie e-sąd ma ruszyć pod koniec kwietnia 2019 roku.

kobieta oglądająca telewizję
kobieta oglądająca telewizję
Przeczytaj także Przestała płacić abonament RTV. Trafiła za to do więzienia

Ultima Ratio - polubowny e-sąd z prawdziwego zdarzenia

Przedsiębiorcy w Polsce często korzystać muszą z sądów polubownych. Jednak ich opieszałość często sprawia, że zamiast rozwiązać daną sprawę, decydują się po prostu ją odpuścić. Wyobraź sobie na przykład, że jako młody przedsiębiorca masz problemy z podmiotami, które nie płacą faktur w terminie. Dzięki e-sądowi będziesz mógł złożyć stosowny pozew online w kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Robert Szczepanek, współtwórca platformy Ultima Ratio tłumaczy:

"

Idea Ultima Ratio zrodziła się na tradycyjnej sali sądowej, kiedy nieraz reprezentowaliśmy klientów o zapłatę faktur na drobniejsze kwoty, np 10 tys PLN. Były nieraz 3 terminy posiedzeń, a sprawa trwała 13 miesięcy. W tym czasie strony prawie zapomniały jaki był przedmiot sprawy "

W Ultima Ratio to system losuje sędzię, uwzględniając jego specjalizację i liczbę prowadzonych spraw. Ten, ma 24 godziny na zdecydowanie, czy zajmie się również twoją. Jeżeli tak - ma 3 tygodnie na wydanie wyroku; jeśli nie - system losuje kolejnego arbitra. Arbitrów wybierze Stowarzyszenie Notariuszy RP spośród tych, którzy przejdą specjalne szkolenie. Dowody do systemu przesyłamy elektronicznie - zamieścić można skany faktur, zdjęcia, maile czy nagrania rozmów telefonicznych. Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym sędzia wydaje wyrok.

Twój e-PIT
Twój e-PIT
Przeczytaj także „Twój e-PIT” nie pokaże, że urzędnicy skorygowali podatnikowi zeznanie

Ultima Ratio całymi garściami czerpie też z cyfryzacji administracji w Polsce. W tym celu, podpisała umowę z ministrem cyfryzacji. Dzięki temu, użytkownicy platformy będą mogli korzystać z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego i wykorzystywać e-dowody.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Internet Polska